Doslova fiaskem skončila akce Templářský víkend, která se o víkendu uskutečnila na plzeňské louce u kostela sv. Jiří na Doubravce. Představit se zde mělo téměř 1300 středověkých šermířů a 65 koní. K tomu však nakonec nedošlo, na akci dorazila jen necelá desetina bojovníků a koně takřka žádní.

Podle pořadatelů je na vině především počasí, které organizátorům zhatilo plány. „Spiklo se proti nám úplně všechno. V prvé řadě nevyšlo počasí, což byl obrovský problém. Kvůli vydatným dešťům k nám nedorazili všichni účinkující, kteří měli předvést, jak vypadal střet u Akkonu, tedy města ležícího v dnešním Izraeli. A právě kvůli tomu nemohla proběhnout bitva v takovém rozsahu, v jakém původně měla, ale jen zhruba v desetinovém,“ řekl Milan Michael Štrunc, předseda Spolku scénického šermu Militaris Templi, který akci pořádal.

Návštěvníci měli na vlastní kůži okusit, jaké to je stát na bitevním poli, když se na ně řítí 65 koní těžké kavalérie následované několika stovkami šermířů při zinscenovaném útoku. „Po pravdě jsem si asi ukrojil mnohem větší sousto, než jsem myslel. Koně nám uvízli na cestě, asi 15 kilometrů od Plzně. Když jsem si představil, že je pak vpustím na mokrou louku mezi šermíře, hrozilo to velkým průšvihem, který jsem nemohl dopustit,“ uvedl dále Štrunc a dodal, že návštěvníkům budou pořadatelé vracet vstupné.

Uskupení Petr Novák Forever odehrálo další koncert v kostele sv. Petra a Pavla v Dolanech u Hlinců.
Písně Petra Nováka zněly v Hlincích poprvé před osmi lety, teď se sem vrátily

Plné vstupné na celý víkend stálo v předprodeji 700 korun, zlevněné 350 korun a rodinné činilo 1400 korun. „Lidem vstupné refundujeme, to je samozřejmé. Nechceme nikoho poškodit. Za neděli, kdy byl program zrušen úplně, jim vrátíme vstupné v plné výši, za pátek a sobotu poměrnou část, protože nějaký program proběhl,“ vysvětlil dále Štrunc.

Mezi účinkujícími byl o víkendu například spolek Plzeňští Templáři, podle kterých byla celá akce katastrofou. „Už v pátek odpoledne, kdy jsme na akci dorazili, jsme věděli, že to bude hrozný průšvih. Bylo tam jen pár šermířů a organizace nulová. Všechno bylo amatérsky řešené. A argumenty organizátorů, že někdo někde uvízl, byly podle nás v tu chvíli směšné,“ řekl Stanislav Votýpka, předseda spolku.

„V pátek nás bylo na louce asi 40 šermířů, v sobotu pak asi stovka. Takže opravdu výsměch lidem. A největší tragédie byla, když nám pořadatelé oznámili, že se celý program na neděli, na kdy byly naplánované i koncerty jako třeba kapely Brutus, zcela ruší,“ dodal Votýpka.

Největší letošní sportovní akce pro veřejnost – Sportmanie Plzeň 2022 v doudleveckém Škoda sport parku přilákala i přes nepřízeň počasí na čtyřicet tisíc návštěvníků, kteří si mohli zkusit nejrůznější sportovní disciplíny.
Sportmanie v Plzni přilákala na 40 tisíc lidí. Podívejte se, jak si ji užili

„Velmi nás mrzí, že akce skončila nezdarem. Městský obvod Plzeň 4 nebyl jejím organizátorem, nebyl zodpovědný za přípravu akce, ani nezodpovídal za její průběh. Mohu však potvrdit, že obvod poskytl organizátorovi akce dotaci, o kterou v rámci vypsaného dotačního programu požádal. Jednalo se o příspěvek na zajištění sociálního zařízení, aby v případě avizovaného počtu návštěvníků akce splňovala veškeré hygienické normy. S ohledem na průběh akce nyní celou situaci prověřujeme a nemůžeme vyloučit, že po organizátorovi akce budeme požadovat vrácení dotace nebo dojde k jejímu zkrácení. Věc je nyní v rukou našich právníků,“ sdělil Jan Švábek, mluvčí čtvrtého plzeňského obvodu, ve kterém se akce konala.