Stovky pracovních míst z celého Plzeňského kraje, a také profesní, rekvalifikační a další kurzy, z nichž řadu lze získat bezplatně, nabízely desítky vystavovatelů na Veletrhu práce a vzdělávání, který se uskutečnil v úterý v hale Lokomotivy v Plzni.

Součástí Veletrhu práce byla i sbírka školních potřeb pro ukrajinské děti, na které se vybralo několik krabic pomůcek. Součástí Veletrhu práce byla i sbírka školních potřeb pro ukrajinské děti, na které se vybralo několik krabic pomůcek. Zdroj: Jana Brabcová

Pořadatel akce, plzeňská společnost Grafia, tradičně spolupracuje s významnými partnery na trhu práce v regionu. "Máme radost, že se konečně mohou zaměstnavatelé a zájemci o práci potkat naživo," říká Jana Brabcová, jednatelka pořádající společnosti Grafia. Zájem o vystavování na veletrhu je velký. I když některé firmy v Plzeňském kraji skončily, na trhu práce je stále převis nabídky pracovních míst - na každého uchazeče o zaměstnání připadají minimálně tři volná místa.

V Modrém domě vzniklo 32 nových bytů.
Přeštice otevřely Modrý dům, podívejte se

Podíl nezaměstnaných v kraji koncem února 2022 činil 2,9 %, což bylo celkem 11 897 osob. Počet hlášených volných pracovních míst se zvýšil na 36 083. Na trhu stále chybí některé profese, za které jsou podniky ochotny zaplatit nejen vysoké mzdy, ale také náborové příspěvky ve výši 50.000 Kč. Mezi ně se řadí například CNC operátoři a programátoři, ale také seřizovači, lékaři, zdravotnický a ošetřující personál. A jaký je současný trend? Náboroví pracovníci se snaží svého zaměstnavatele výrazně odlišit jiných a nabídnout benefity zaměstnancům přímo na míru. Zkracuje se pracovní doba, samozřejmostí je home office, sick days, prostory pro příjemné trávení přestávek a další kreativní nápady, jak vyvažovat pracovní a soukromý život.