Jubilejní Slavnosti svobody pokračují v Plzni do 6. května, kdy je ukončí pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! a závěrečný koncert v synagoze.
Tleskáním a máváním vítaly v neděli tisíce lidí s americkými, belgickými i českými vlaječkami výjimečný Convoy of Liberty v Plzni.
Letošní přehlídku tří stovek historických i současných armádních vozidel vedlo padesát pochodujících a zpívajících vojáků, konvoji a přihlížejícím lidem, kteří lemovali Klatovskou třídu, přeletěly dvakrát nad hlavami gripeny i armádní dopravní letoun Airbus A319 CJ. Největší potlesk ale patřil dvacítce amerických a belgických veteránů. Mužům, kteří Plzeň před 70 lety osvobodili. Někteří z nich i přes svůj vysoký věk ve vojenských jeepech stáli a dojatí se s lidmi, kteří jim mávali, srdečně zdravili.
„Je to nádherné a dojemné. Jsem šťastná, že jsem u toho, možná se vidíme naposledy," svěřila se Jiřina Vlasatá, která v sadech Pětatřicátníků čekala právě na veterány. Ti jsou v Plzni každoročně srdečně vítáni, letos jich do Plzně přijelo rekordních jednadvacet.
„V květnu 1945 jsme byli mladí, museli jsme změnit své životy, přestat studovat a narukovat. Život se nám úplně změnil, ale svým způsobem jsme za to rádi. Prošli jsme celým Německem a v roce 1945 jsme vás mohli osvobodit," řekl v Plzni belgický veterán Michel Gilain.
Přehlídku konvoje svobody uvedla v neděli jednotka představující historickou 16. obrněnou divizi americké armády přesně tak, jak v roce 1945 vypadala. „Byla složená z čety pěchoty, která pochodovala v historických uniformách s dobovou výstrojí a dle dobových předpisů, následovala četa kavalerie, tedy průzkumu, a pak jely tanky," popsal čelo průvodu komentátor přehlídky Miroslav Seifert.
Po Klatovské třídě tak rachotily, stejně jako v roce 1945, lehké tanky M5 Stuart, tank M4 Sherman či stíhač tanků M36 Jackson. Sherman, který projel Plzní, prošel za války africkým a francouzským tažením a válku skončil na německém území.
V průvodu se pak střídaly staré armádní džípy, dodge, kolová i pásová vozidla, nákladní auta, sanitky, motocykly i pěší jednotky. Nechyběli například ani skotští dudáci. „Nebyla jednotka, která by neměla kapelu. Dodávala vojákům odvahu," uvedl Seifert.
Závěr konvoje tvořily vozy současné americké armády.