„První den jsem ručním šlapáním ujela jeden kilometr, je to příjemné, člověk se rozproudí a určitě jsem spálila i nějaké kalorie," smála se po včerejším výkonu osmapadesátiletá Dagmar Uhlíková.

Úctyhodných 1800 metrů 'ušlapal' včera skoro osmaosmdesátiletý Jiří Tomíšek. Ten má s cyklistikou dlouholeté zkušenosti. Třicet let byl totiž profesionálním cyklistickým trenérem. Jiří Tomíšek na sport nezanevřel ani ve vysokém věku, dodnes usedá každé ráno na rotoped, a udržuje se tak stále ve formě.

Rekordmanem prvního dne soutěže se stal Miloslav Kovačka, který na rotopedu ujel šest kilometrů. „Dříve jsem jezdil motokros a provozoval jsem i cyklistiku, takže šest kilometrů pro mne nebylo problém, ujel bych i víc," byl si jist devětapadesátiletý sportovec.

„Soutěžící mají vyhrazený čas pro své jízdy, sčítají se ujeté kilometry, které se musí každý den odeslat na 'centrální registr'. Cesta je jasně daná: Praděd – Paříž, což je dva tisíce kilometrů," popsala projekt terapeutka Radka Vondrášková. Do soutěže se zapojilo 53 domovů v ČR včetně dvou slovenských. Do Paříže dorazí účastníci 28. dubna.