Programovou část připravili Rytíři Koruny České, s nimiž jsme měli možnost nahlédnout do dob husitských válek, konkrétně do roku 1433, kdy byla Plzeň právě husitskými vojsky obléhána.

Na samotnou historickou událost poukazovala denní i noční bitva na hlavní scéně na náměstí Republiky ve stínu katedrály sv. Bartoloměje, symbolu katolické věrnosti našeho města. Při ukázkách bitev měli přihlížející možnost vidět v akci zbrojnoše, rytíře na koních, ale také vozy a děla.

Zdroj: Deník/Filip Nekola

Velkým lákadlem byl již tradičně historický a folklórní průvod, který prošel v sobotu odpoledne sadovým okruhem. Z Křižíkových sadů pod Prolukou, zamířil k Západočeskému muzeu, Brance a Smetanovou ulicí dovedl účinkující i diváky na náměstí Republiky. Průvod byl koncipován jako kdysi před 590 léty, kdy se Plzeň připravovala na obranu před husity a do Plzně se z okolí stahovali ozbrojenci i prostý lid. V druhé polovině průvodu se představili účastníci probíhajícího Mezinárodního folklórního festivalu. Na hlavní scéně pak primátor města slavnostně předal klíče od města aktérům slavností.

Dalším oblíbeným průvodem byl i Vejšlap plzeňských strašidel, který se vydal na svou cestu městem v sobotu večer. Na nejzajímavější masky čekaly odměny a možnost jít v čele průvodu.

Ke shlédnutí lákal i další program. Na severní straně náměstí Republiky předváděl svoje řemeslo plzeňský kat, umístěna zde byla i bojová aréna, kde proti sobě nastoupovali rytíři a také historické tržiště.

Ilustrační foto
Občané Všerub na Plzeňsku rozhodli v referendu. Větrné elektrárny nechtějí

Atmosféru doplnily kapely Milvus, Miritis, Turdus. V Mlýnské strouze byl po celý víkend k vidění život v dobovém táboře a pro nejmenší byly připraveny dětské soutěže a atrakce.