A to se zřejmě děje. „Když k nám přišla Manjula, byly jí dva roky a čtyři měsíce a měla 960 kg, Maruška má ve dvou letech téměř 1100 kg," chválí včerejší oslavenkyni ošetřovatel Robert Bultas. Při narození přitom vážila pouhých 55 kilo a vedle Manjuly vypadala jako drobeček. „Za devadesát let historie plzeňské zoo je to zřejmě nejzajímavější mládě, které přilákalo nejvíc lidí," připomněl ředitel Zoo Plzeň Jiří Trávníček.

MaruškaDruh: nosorožec indický
Narozena: 2. 2. 2014 v 1:30 h.
Rodiče: Manjula a Baabuu
Váha při porodu: 55 kg
Váha dnes: cca 1100 kg
Strava: ovoce, zelenina, granule,
seno (celkem cca 18-19 kg)
Budoucnost: cesta do Francie
➤ Plzeňské trio jsou nyní jediní nosorožci indičtí chovaní v ČR.

Maruška je nyní v pubertě, první říje přijde za rok a půl až dva roky. „Stal se z ní pěkný raubíř. Je zvědavá, zkouší, co si může dovolit, mlátí tu do všeho a vynucuje si pozornost," říká ošetřovatel Bultas. Zároveň se pořád drží své matky, i když ta už se jí občas snaží stranit a chce svůj klid. „Od té doby, co ji Manjula přestala v roce a půl kojit, je vidět, že na ni Maruš občas dotírá, ale jí to moc není po chuti, jde radši do jiného rohu výběhu a chová se k ní trochu odměřeně," dodal Bultas.

Důvod? Je totiž pravděpodobně znovu březí. Baabuuovi a Manjule se podařilo spářit loni v říjnu, od té doby další říje nepřišly. „Vypadá to dobře, poslali jsme Manjuliny exkrementy na rozbor do Vídně, definitivní výsledky budeme mít na jaře," potvrdil ředitel Trávníček. Co by to znamenalo? Pokud by vše šlo dobře, mohla by zoo oslavit další mládě nosorožce indického. „Březost trvá od 450 do 490 dní, takže pokud Manjula zabřezla loni na podzim, mohl by se další potomek narodit někdy za rok," vypočítává mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Tou dobou už ale Maruška v Plzni nebude, ještě v průběhu letošního roku odcestuje do Francie. A jak je to s jejím rohem, který by měl povyrůst každý rok cca o sedm centimetrů? „Už chytá tatínkovy 'móresy', takže si ho o všechno otírá a za chvíli bude mít stejně jako on úplnou placku,"

V ČR se tři indičtí nosorožci narodili v zoo ve Dvoře Králové nad Labem, poslední v roce 1997 samička Nova. V Evropě žije nyní 71 těchto nosorožců ve 27 zahradách. V roce 2014 se v Evropě narodila tři mláďata, loni čtyři. Ohrožený druh přežívá jen ve třech státech v národních parcích a v rezervacích. Celkově čítá světová populace těchto savců kolem 2800 exemplářů. Plzeňská zoo nosorožce chová od roku 2010.