Dobrovolníci z ciziny, kteří od neděle pracují v areálu plzeňské Městské plovárny na řece Radbuze, odjedou až 17. července. Na západočeskou metropoli budou vzpomínat jako na místo, kde dělali něco užitečného a kde se také pobavili.

Včera úspěšně dokončili první úkol – obnovili SKUŘ neboli Sportovní klub u řeky, jehož okolí vyčistili od odpadků, zprůchodnili pěšiny, které k němu a od něj vedou, na pozůstatcích zídek vytvořili místa k posedávání a zahráli si na archeology, když ze země vykopávali ztracené schodiště.

5000 PET lahví pro Městskou plovárnu
Nesešlápnuté 1,5 nebo dvoulitrové lahve s víčkem, z nichž vzniknou plovárenská mola, lze nosit přímo na Městskou plovárnu (pá 17:00 – 22:00, so 14:00 – 22:00, ne 14:00 – 20:00) nebo do kavárny Perfect World, místo se srdcem na Americké (po – pá 9:00 – 21:00).

Co desítku mladých žen a mužů z Belgie, Francie, Španělska, Ruska, Ukrajiny a Chorvatska čeká dál?

Pro Městskou plovárnu, kterou předloni obnovili jejich předchůdci, začali vyrábět mola. Spolek Pěstuj prostor před časem vyhlásil veřejnou sbírku na 5000 PET lahví (viz tabulku), které je ponesou. I když už první molo vzniká, sbírka lahví stále trvá. „Potřebujeme jich ještě spoustu," říká Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj Prostor.

Pak se dobrovolníci vydají na druhý břeh. „U kotviště převozníka vyrobí během druhého týdne originální vlnitý mobiliář podle návrhu architektky Lucie Nippertové. Historické 'opalovací louce' se tak zčásti vrátí její původní funkce," dodala Silvie Hašlová.

Dvoutýdenní pobyt dobrovolníků završí 15. a 16. července tradiční Plovárenské dny. Na ně i na návštěvníky čeká kromě nových mol také nabitý program workshopů, tance, hudby a dobrého jídla.