Po dvou nesoutěžních ročnících, kdy se kvůli pandemii covid-19 nekonala kvalifikační kola ani finále, se kvalifikované školky z obvodů Plzeň 1 až Plzeň 4 a mateřské školy z obvodů Plzeň 5 až Plzeň 10 (celkem 23 školek) utkaly na společném finále 8. ročníku ve čtvrtek 8. června dopoledne na Atletickém stadionu města Plzně ve Skvrňanech.

Vzácným hostem akce byl olympijský vítěz v desetiboji z Atén 2004 Roman Šebrle.

Děti ve finále soutěžily ve štafetovém běhu a tradičních čtyřech individuálních disciplinách - hod do dálky, člunkový běh 4x6m, skok z místa snožmo, přeskakování a podlézání překážky. Navíc byl dobrovolný běh na 400 m, kterého se mohli zúčastnit i nesoutěžící. 

„Sportovní hry mateřinek jsou skvělou šancí, jak dětem ukázat atmosféru závodů a soutěží. Pohyb a vzájemné soupeření jsou pro řadu z nich motivací ke sportu a zdravému životnímu stylu, ke kterému je chceme vést už od útlého věku. Všem, kteří se na akci podílí, patří poděkování,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Jeden z největších festivalů pro inovátory a technologické nadšence Inovujeme Plzeň se poprvé konal v TechToweru
Roboti psi, závody dronů, virtualita. I takový byl festival Inovujeme Plzeň 2023

Na sportovištích se týmy střídaly podle předem stanoveného harmonogramu. Jednotlivé školky obdržely trička, která si mohly samy vyzdobit a přijít tak na finále v jednotných „dresech“. V letošním roce byla opět vyhlášena mateřská školka s nejhezčími týmovými tričky. Pro nesoutěžící děti byl připraven bohatý doprovodný program, například skákací hrad, dětská atletika, tancování, Pohyb 1P, karikaturista, trampolínky, flexi cvičení a základní prvky jógy pro nejmenší apod. Po celou dobu akce bylo pro děti zajištěno také občerstvení v podobě ovoce, čaje a vody.

„Jedná se vždy o jednu z největších akcí pro mateřské školy v roce. Všechny zúčastněné se pečlivě připravují, trénují a těší se na velké finále. Navštívila jsem kvalifikační kola, děti braly soutěžení opravdu zodpovědně. Třešničkou na dortu je letos účast olympijského vítěze Romana Šebrleho. Jsem ráda, že vyslyšel moji výzvu a přijal pozvání do Plzně,“ doplnila náměstkyně primátora Lucie Kantorová.

Dětský den v Lobezském parku přilákal díky pestrému programu pro nejmenší i překrásnému téměř letnímu počasí stovky dětí i jejich rodičů či prarodičů.
OBRAZEM: V Lobezském parku se děti zabavily divadlem i soutěžemi

SHMŠ umožňují dětem poznat atmosféru sportovních soutěží se vším, co k tomu patří, a navazují na zjišťování pohybových dovedností předškoláků s názvem Pohyb 1P.