Akci pořádal první plzeňský obvod ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, v jehož správě je selský statek, boleveckými dobrovolnými hasiči a místními obyvateli. I přes nepříznivé počasí si na akci našlo cestu kolem tří tisíc lidí.

Vše odstartovalo v 10 hodin, kdy průvod masek vešel na statek U Matoušů. Jeho správce Martin Kolovský, který byl převlečený za laufra, požádal starostku Ivanu Bubeníčkovou o svolení k masopustní veselici, což vyžaduje tradice. Starostka svolení udělila a laufrovi předala klíč od obce, selský dvůr v tu chvíli ožil, maškary se začaly radovat, následoval slavnostní přípitek a rozezněla se harmonika.

O svolení přišlo žádat téměř sedmdesát masek, mezi nimi nechyběli ženich a nevěsta, medvěd, kat, řezník, čert, kominík a mnoho dalších, velkou pozornost pak vzbudil třeba Rákosníček. Do průvodu se zapojili také členové Souboru písní a tanců Jiskra. 

Průvod se poté od Matoušů vydal na obchůzku stavení na Bolevecké návsi. „Prošli jsme jich celkem jedenáct,“ řekl Jaroslav Čechura, místní obyvatel a také jeden z organizátorů akce. Asi po čtyřech hodinách se maškary vrátily na selský statek, kde se dál veselily a hodovaly.

Tradiční plzeňský masopust se v sobotu vydal od Branky k radnici, kde požádal primátora Plzně o povolení masopust pořádat.
FOTO, VIDEO: Plzeňský masopust utopil Bakhuse v Radbuze

Přítomné čekalo také povídání o tradici masopustu, která je s Bolevcem neodmyslitelně spjatá, ovšem v minulém století se vytratila. V místní kronice se dočteme, že ještě poměrně dlouho se v Bolevci držely taneční zábavy konané před Popeleční středou. „Samotný průvod masek však kronika zmiňuje naposledy před druhou světovou válkou,“ vysvětlil správce Kolovský, který loni návrat této tradice inicioval.