K čemu jsme se dopracovali? Nejlépe bude, když se podíváte do seznamu a zkusíte se najít. Pokud uspějete, patří vaše příjmení ke stovce nejčastější ve vašem okrese. V Plzeňském kraji co do počtu jmen na plné čáře vítězí Černí, v Karlovarském kraji jsou nedostižní Novákové. V obou krajích naopak žije oproti zbytku republiky mnohem méně Horáků či Procházků.

Téměř 5000 Nováků

S trochou nadsázky se dá říct, že v západních Čechách je stále více Němců než Čechů, naopak Češi co do počtu vítězí nad Poláky. Dobrá zpráva je, že tu máme mnohem více Veselých a Štastných než Smutných, kteří se do první stovky nedostali v žádném okrese. Největším predátorem jsou tu zřejmě lišky, neboť z mnoha příjmení inspirovaných zvířecí říší vítězí právě jméno Liška a Lišková.

Na západě Čech tedy žije 4800 Nováků a Novákových. Jak se s tímto jménem žije? „Na základní škole jsem byla ve třídě jediná, ale na střední jsme se v jednom ročníku sešly tři. Dvě jsme dokonce měly i stejné křestní jméno. I když jsem já chodila do áčka a ta druhá do béčka, měli učitelé občas problém," směje se Anna Nováková z Plzně.

Vládnou Jiří a Marie
Nejčastější mužská a ženská křestní jména v ČR (v závorce počet v tisících)

Muži: Jiří (298), Jan (294), Petr (272), Josef (216), Pavel (201), Martin (187), Tomáš (180), Jaroslav (175), Miroslav (149), Zdeněk (128)
Ženy: Marie (266), Jana (266), Eva (153), Hana (146), Anna (135), Lenka (118), Kateřina (117),  Lucie (111), Věra (109), Alena (105) 

Seznam nejčastějších příjmení vychází z aktuální databáze zveřejněné na webu Ministerstva vnitra. Jednou z lokálních zajímavostí seznamu je příjmení Váchal (a Váchalová), v Plzeňském kraji je 464 lidí tohoto jména. A téměř tři čtvrtiny z nich (336 osob) žijí na Domažlicku. Na Klatovsku se více než jinde objevuje příjmení Toman (a Tomanová), téměř polovina všech osob s tímto jménem v kraji.

Karlovarský kraj velmi výrazně ovlivňuje fakt, že tu žije mnohem více Romů než v Plzeňském kraji. I díky tomu se do prvních míst probojovala jména jako Horváth (i Horvát), Balog, Sivák, Ferko či Červeňák. Tento trend je nejpatrnější na Sokolovsku, kde se tato příjmení objevují mezi deseti nejčastějšími.

Novák šil boty

Jaký je původ nejčastějších jmen? Jazykovědkyně Miloslava Knappová, která se příjmeními zabývá několik desetiletí, má u těch nejčastějších poměrně jasno. „Novák má několik možných variant vzniku: označoval se tak nový usedlík, nový soused, který se do místa přistěhoval, ale také švec, který šil novou obuv," uvádí v publikaci Příjmení v současné češtině. Totéž platí u Nového či Novotného. Jméno Černý bylo zřejmě inspirováno fyzickými vlastnostmi nositele, například barvou vlasů. A Dvořák kdysi označoval svobodného sedláka či dvorského služebníka.

Herci, sportovci, kasteláni, lékaři i starostové

Žebříčku nejčastějších příjmení v Plzni a okolí vévodí s počtem 1880 Černý, jež má v občanském průkazu zapsané například herec Ondřej, majitel fotostudia Pavel nebo herečka Andrea.

Druhé místo obsadili Novákové, mezi nimiž můžeme najít například alergologa Fakultní nemocnice v Plzni Martina. Hlas zprávařky Štěpánky Novákové–Zýkové slýcháte na vlnách ČRo. Pomyslnou bronzovou medaili by mohli převzít další známí nositelé častého jména, hokejista Škody Plzeň Tomáš Svoboda či ředitelka centra pro rodinu Domus Romana Svobodová.

Těsně pod stupně vítězů se se svým příjmením vyšplhali Benešovi, ze známých osobností můžeme zmínit například koordinátora projektů v rámci Evropského hlavního města kultury 2015 Ericha, bývalou volejbalistku a trenérku Slavie VŠ Plzeň Táňu nebo knihkupce Václava. Nositelem pátého nejčastějšího příjmení na Plzeňsku je i předseda Syndikátu západočeských novinářů Václav Fiala nebo nebílovský kastelán Milan Fiala.

Pouze o jednoho jmenovce zaostávají za pátou příčkou Maškovi, mezi nimiž najdeme starostu Vrčeně Petra nebo kastelána zámku v Manětíně Karla. Sedmé místo obsadili spolu s dalšími 1023 nositeli stejného příjmení bratři Jan a Emil Soukupovi, architekt a farář plzeňské katedrály svatého Bartoloměje.

Velitel nýřanských hasičů Robert Kučera nebo vedoucí úpravny vody plzeňské vodárny Karel Kučera se mohou pyšnit osmým nejčastějším příjmením. Do desítky nejfrekventovanějších příjmení se spolu s 937 jmenovci dostali i epidemioložka Helena Nová a fitness kouč Vratislav Nový. Desátou pozici uhájili Procházkovi, jejichž příjmení je na Plzeňsku známé hlavně díky herci Antonínovi a bývalému fotbalistovi Viktorie Plzeň Václavovi.

Tereza Brožová