Psí exkrementy jsou v některých ulicích snad na každém metru. Zatímco ve dnech minulých je laskavě zakryl sníh a páníčkové si zřejmě řekli, že není důvod je uklízet, nyní při oblevě opět vyplouvají na povrch. Někde ještě ne zcela, takže si jich leckdy ani nevšimnete. O to větší štěstí vás pak zaplaví, když doma podrážky roztají.

Vydali jsme se na procházku městem. Na řidiče, kteří zaparkují například v Bezové ulici, rozhodně nečeká vůně bezu. Téměř mezi každým autem číhá psí výkal, takže stačí jen vystoupit a udělat krok. Na druhé straně je exkrement podél zdi zhruba každé dva metry. V jednom případě i na ní.

Nezklamaly ani další ulice blíže do centra. Například Plachého či Kardinála Berana. „Je to tady strašné, ať je sníh, nebo není. Sotva začaly moje děti chodit, musela jsem jim vtloukat do hlavy, aby dávaly pozor na miny,“ konstatovala zdejší obyvatelka Hana Pavlíčková.

Plzeňští strážníci svádí s nepořádnými pejskaři nikdy nekončící boj. Pokutovat je totiž mohou, jen pokud jsou přistiženi přímo „při činu“. Jinak jsou prý majitelé psů schopni se dohadovat, že výkal, který na chodníku leží, je od jiného psa, a nastává problém s dokazováním. „Strážníci mohou pejskařům uložit pokutu až do výše 1000 korun. Loni provedli téměř 2500 kontrol majitelů psů, z toho ve 335 případech řešili přestupek s lidmi, kteří po svém psovi neuklidili,“ vysvětlila mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Podle starosty třetího plzeňského obvodu Jiřího Strobacha začne s likvidací exkrementů úklidová firma se speciálními vysavači až poté, co nebude v ulicích sníh a přestane mrznout. „Počítáme, že se psí exkrementy začnou uklízet v březnu,“ prohlásil starosta a dodal, že psí výkaly v ulicích svědčí především o bezohlednosti majitelů psů, kteří mají povinnost uklidit to, co po sobě jejich čtyřnohý miláček zanechá.

Všichni pejskaři, které jsme při naší procházce městem oslovili, se však dušovali, že oni po svém psu uklízí. „Naopak, když je sníh, sbírá se mi to lépe,“ říkala Andrea Heřmánková. „Já to sbírám, ale jsem asi jediná,“ tvrdila Jana Vacovská.

V jednom bloku Plachého ulice leželo minimálně 27 exkrementů. „Není to tak jen tady, ukrutné je třeba i náměstí Českých bratří. Já jsem psa měla, ale říkám si, že jsem celý život sbírala, a stejně vyšlapuju po jiných,“ postěžovala si další obyvatelka Plachého ulice Iveta Mužíková.

Šlápnutí do výkalu je sice nepříjemné, ale ještě hůře jsou na tom vozíčkáři. „To vůbec nejde vymejt z kola. Když někam jedu, nekoukám, kdo jde kolem, ale co je přede mnou. Musím se tomu vyhnout, i kdybych měla vjet na silnici, protože se vám ještě o ty kola šoupou rukávy…,“ svěřila se předsedkyně Vozíčkářů Plzeňska Eva Fikrlová. Podle ní je v pohodě náměstí, ale už přilehlé ulice nebo třeba Bory jsou nástrah plné.