Vyplynulo to ze sondy Plzeňského deníku mezi obchodníky v centru Plzně, na kterou vyrazila silnější a hubená novinářka. Zatímco ta první by si na své pouti vybrala maximálně dva modely, které jí padly do oka, druhá měla v každém obchodě nepřebernou škálu možností.

Tlouštíky zachraňují butiky

Na svoji pouť jsme vyrazily ve složení Šárka Meissnerová a Jitka Šrámková. První zastavení: butik Heleny Bedrnové nedaleko Divadla J. K. Tyla v Plzni. Prodavačka Miroslava Štibicová potvrzuje, že po oděvech pro jedince při těle je velký zájem.

„Minulý týden jsem za den prodala šest velkých sak. Víme o tom, že jsme jejich záchrana, tak tomu svoji nabídku přizpůsobujeme. Větší oděvy tvoří asi polovinu naší nabídky, teď jsme ale trochu vyprodaní,“ svěřuje se prodavačka a přináší Šárce pastelově zelený kostým. „Ten je hodně těsný, to jste neodhadla,“ ohrazuje se Šárka. „Ale tyhle šaty by vám určitě byly,“ nenechá se odradit prodavačka a vytahuje ze stojanu krajkové fialové šaty. „Proboha, to nemohu obléct,“ děsí se Šárka, a už je v šatech a prodavačka ji obdivuje. „Já bych spíš něco tmavého a volnějšího,“ míní fiktivní zákaznice–novinářka. „To vůbec není nutné, to zelené sako vám slušelo, i když bylo obtažené,“ volá za námi prodavačka.

Ale to už míříme do prodejny Vše za 39 na Klatovské třídě vedle bufetu Adria. I když je tu oděvů dost, Šárce by padlo maximálně obyčejné bavlněné nezdobené triko za hodně příznivou cenu. Když by ale toužila po módnějším modelu, kterých je tu také několik, měla by smůlu, zde by si mohla nakoupit jen slabší kolegyně. Všechny módní trička se vzorem případně dámským zúžením jsou ve velikostech do šestačtyřicítky.

Dále postupujeme do nedaleké Rodinky na Klatovské třídě, kde je možné levně a někdy velmi výhodně nakoupit. Jak zjišťujeme, takové štěstí zase mají jen ti hubenější. „Ta mikina je sice označená XXL, ale to určitě této velikosti neodpovídá,“ říká Šárka a obléká si červenou flísovou mikinu. „Ani ji nedopnu,“ stěžuje si. Zkouší i další mikinu, ale ani zde nemá štěstí. Kalhoty také nenalézáme. „Větších velikostí přiváží majitel jen málo. Nevím, proč tohoto zboží nevozí víc, když je o něj zájem,“ svěřuje se nám prodavačka.

Přihoďte do krabice větší modely

Podobné je to v prodejně Svět textilu Čížek na Klatovské třídě. V nabídce jsou velká bavlněná trička bez vzoru, ty modernější ale jen v menších velikostech, maximálně XL. Teplou bundu by si zde Šárka také nevybrala. Kdyby chtěla mikinu, musela by si koupit pánskou. „Když přiveze distributor krabici určitého modelu, tak velkých kousků je tam vždy jen několik, přitom se na nadměrné velikosti lidé pořád ptají. Distributorům bych doporučila, aby do beden přihodili větší velikosti, všechny bychom prodali,“ říká zdejší prodavačka.

Úplnou katastrofu ale zažíváme v A3 sportu na Klatovské, kde z vystaveného zboží dedukujeme, že výrobci oděvů značek Puma, Nike, Reebok, Adidas se řídí heslem, že tlouštíci nesportují, takže sportovní oblečení si nekupují. „Lidé se dost ptají na větší velikosti, chtějí třeba začít se sportem, ale my v dámském máme maximálně velikost 44, jednou za půl roku dostaneme šestačtyřicítku,“ říká prodavačka Veronika Zímová. „Jediná možnost je, abyste si koupila pánské oblečení, ale u vás by zřejmě nastal problém s dlouhým rukávem a příliš širokými rameny,“ dodává.

Nálada se nám ale zlepší s návštěvou butiku Ave fashion v Tylově ulici. Tady je pro tlouštíky všechno, ale musí sáhnout hlouběji do kapsy. „Včera jsme tu měli jednu boubelku, která si koupila kostým, boty i silonky a nechala u nás 3,5 tisíce korun,“ svěřuje se nám prodavačka Hana Zajíčková a už Šárce vytahuje z regálu trička, blůzky, k mání jsou i kalhoty. „Nejčastěji lidé chtějí společenské oblečení, stěžují si i na to, že neseženou kalhoty, my jim je nabídneme, i když dražší, ale zase kvalitnější,“ říká druhá z prodavaček Veronika Murová. To už si kolegyně Šárka vybrala slušivé batikované pod prsy rozšířené bordové triko. Kdyby si jej vzala, zaplatila by 1690 korun, za pruhované sportovní tričko by dala 1090 korun. Smutek na nás opět padne v Domě sportu v Tylově ulici, kde by si Šárka doslova ani neškrtla. Prodavačka to ale příliš neřeší: „Silnější k nám stejně moc nechodí.“

Nadměrné velikosti zajistí i módu

Znovu pookřejeme v prodejně Nadměrné velikosti v Tylovce. Dá se tu vybrat společenské, sportovní i pracovní oblečení. A to nejen pro usedlé, ale i pro ty, kteří holdují módním výstřelkům. Dostanete tu tričko z kvalitní bavlny za 490 korun, ale i bavlněné dlouhé šaty za 770, i supermodel od návrhářky Donátové, to už jsme ale na nad třemi tisíci. „Sériově se tyto modely nešijí, musíte mít kontakty na firmy,“ vysvětlila prodavačka Jaroslava Štědrá. Všechno prý je česká výroba.

Nálada nás neopustí ani ve vietnamské prodejně na Klatovské proti textilu Čížek. „Vietnamci po revoluci prodávali samé malé velikosti, ale pochopili, že tlouštíků přibývá, tak mají i velké oděvy,“ komentuje obchodního ducha Vietnamců Šárka. Vybrali bychom si džíny i kabát, k zahození není ani khaki zimní bunda, vše v příjemných několikasetkorunových relacích. Nakonec Šárka neodolá a odnáší si pruhované slušivé pončo.

Naše mise končí v obchodním domě Tesco na Americké třídě. Obézní člověk se zde oblékne, ale o mladistvé módě si může nechat jen zdát. I zde se totiž řídí heslem, že obézní jsou jen usedlí lidé, kteří s módou nechtějí mít nic společného. Pokud chce tedy tlouštík vypadat elegantně nebo šmrncovně, musí zamířit jinam, a ne do Teska. Nabízejí zde například obří džíny za 500 korun, ale model je opravdu nemoderní. Trochu lepší je to v oddělení sak, tam Šárka elegantní čtyřiapadesátku za 2500 korun najde.

„Tahle tunika by se mi líbila, zakryla by mi moje kila, ale bohužel mají maximálně velikost padesát, která však odpovídá tak osmačtyřicítce,“ komentuje Šárka nabídku. Když míjíme moderní sportovní bundy, je to podobné, k mání maximálně velikost 48.

Data o obezitě

  • Stav české populace není moc lichotivý, neboť ČR se v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Tento problém skutečně narůstá.
  • 21 % mužů a 31 % žen je obézních. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjde nám u žen alarmující číslo 68 % a u mužů dokonce 72 %.
  • Výskyt obezity a nadváhy je u nás vyšší, než je evropský průměr. Ve srovnání se zbytkem Evropy je u českých mužů zejména vyšší výskyt obezity, u žen je nižší výskyt nadváhy a výrazně vyšší výskyt obezity.