Zachraňte slušné podnikatele a zvyšte své výnosy z výherních automatů, radilv úterý zastupitelům centrálního obvodu zástupce Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. Jak? Zvláštní regulací. O vystoupení na zastupitelstvu trojky byl Čírtek požádán místními podnikateli.

Celý systém regulace sázkových her je založen na ´vytvoření standardu´. „Každý provozovatel herny musí zavést kamerový systém, vstup na zvonek nebo odstranit vizuální reklamy, které obtěžují,” vysvětluje princip Čírtek. Vyhláška navíc přesně vyjmenuje adresy, kde lze toto podnikání provozovat. „Jde o transparentní systém, který znemožňuje přesunutí heren do podzemí,” doplnil muž.

Na krátké vystoupení reagoval pouze zastupitel Václav Hauer (ČSSD). „Vím o herně, v níž je i vietnamská zastavárna, a to se mi příliš čisté nezdá,” podotkl Hauer. Navíc podle něj obsluha heren často pracuje na černo a bez smlouvy. „Takové herny by byly z vyhlášky vyškrtnuty, neměly by existovat,” míní Čírtek. Model, který je postaven na pravidelných kontrolách, podle něj funguje například v Praze 4, Liberci či Ústí nad Labem.

„Mluví hezky, ale na špatném místě,” podotkl jeden ze zastupitelů trojky. Narážel tak na to, že vyhlášku, která by omezovala herny a casina, připravuje nyní plzeňský magistrát pro celé město. „Pokud vše půjde hladce, bude vyhláška účinná od 1. dubna 2012,” upřesnil Aleš Průša z odboru bezpečnosti.

Od té chvíle by tak na území prvního, druhého a čtvrtého obvodu nemohly vzniknout nové herny. Výjimkou zůstane centrální obvod. „Jsme spíš pro postupné omezování. Je účinnější jít cestou regulace a mít herny a finance z nich pod kontrolou,” uvedl už dříve starosta trojky Jiří Strobach (ODS) s tím, že obvod chce herny zakázat třeba v okolí škol.

Herny by z Plzně nezmizely najednou, ale podle toho, jak provozovnám skončí licence. S finální verzí vyhlášky sevestředuseznámí starostové velkých plzeňských obvodů. Teoretickou možností, jak herny vytěsnit z města úplně, je také vytvořit na periferii centrum plné hracích automatů - jakési malé Las Vegas. Z hlediska bezpečnosti by totiž bylo podle odborníků lepší soustředit všechny podniky na jedno místo.