Bistra s rychlým občerstvením mohou zůstat otevřená. Restaurace s výdejovými okénky, kde si lidé jídlo pouze vyzvednou, jsou také v provozu. Rovněž fungují rozvážkové služby. "Rozvoz Dáme jídlo zůstává nepřerušen. S našimi partnery z řad restaurací pracujeme na tom, abychom i nadále zajistili potřebnou dostupnost našich služeb a zároveň tím podporujeme i jejich provoz, který by nyní jinak v naprosté většině případů musel být minimálně na deset dní přerušen. Zároveň jsme připraveni přijmout nové restaurace, které do této doby služeb rozvozu nevyužívaly," informoval Filip Fingl, výkonný ředitel Dáme jídlo.

Uzavřít se musí obchodní centra s výjimkou potravin, lékáren, čerpacích stanic a další. Někteří lidé z obavy nedostatku zboží vzali obchody útokem. Roman, který se v sobotu ráno vydal do Normy v Nepomuku, příliš nepochodil. "Všechno maso bylo vyprodané," podivil se nakupující.

V obchodním centru Plaza v Radčické ulici v Plzni je v sobotu dopoledne klid. Zcela uzavřeno je první patro včetně restaurací a kina. V provozu je přízemí i suterén. Otevřené jsou zde obchody s elektronikou, své služby nabízí i mobilní operátoři. Prodavačky v lékárnách pracují s rouškami. Minimum lidí navštívilo v sobotu i obchodní centrum Olympia.

Otevřené zůstávají i vietnamské večerky, v některých si prodávající vytváří vlastní bezpečnostní opatření. "Vietnamci v Žinkovech se proti nákaze chrání umístěním plexiskla u pokladny," sdělil Jakub z jižního Plzeňska.  

Dodržování usnesení vlády kontrolují u velkých obchodních center v Plzeňském kraji i policejní hlídky. "Opatření jsou nastavena s ohledem na bezpečnost občanů našeho kraje a policisté jsou připraveni každému situaci vysvětlit, a to i cizincům," řekla Deníku mluvčí policie Martina Korandová.