O zákazníky na Slovanské třídě přichází kvůli částečnému uzavření desítky obchodů. Podnikatelé jsou situací velice znepokojeni. Opravy by měly skončit až v únoru roku 2020.

„Jsme tady pár měsíců, Slovanskou jsme si vybrali kvůli její frekventovanosti, teď jsme z toho ale nešťastní. Byli jsme rádi, že se zprovoznily silnice u hlavního nádraží, a teď zase tohle. Teprve se rozjíždíme a nejsem si jistá, jestli tady vůbec vydržíme,“ postěžovala si Radka Klečková, která prodává nábytek na míru. „Problém je i v tom, že pokud si někdo objedná nábytek z naší prodejny, nemůže tu zastavit ani autem a zboží stěhujeme až bůhví kam,“ dodala Klečková.

„Já mám štěstí, že u mého obchodu je blízko přechod. Kdybych sídlil dál, neprodám už nic, protože lidé ke mněz protějšího chodníku nepřejdou,“ řekl majitel obchodu s potravinami.

V blízkém papírnictví si podle slov prodavačky na uzavírky zvykli a s úbytkem zákazníků počítali. „Už je to poněkolikáté, ani mě to neudivuje. Lidé chodí méně, co je ale horší, je problém se zásobováním,“ uvedla žena.

To potvrdila také prodavačka potravin, které se stalo, že jí dodavatel nemohl doručit zboží, protože jakmile zastavil na chodníku, ihned jej upozornila policie, ať odjede. „Když povím, že sídlíme na Slovanské, někteří dodavatelé rovnou odmítají zboží dovézt,“ uzavřela prodavačka.

Město prozatím žádné kompenzace pro podnikatele nechystá. „V minulosti se diskutovalo o tom, že bychom mohli alespoň snížit daň z nemovitosti, ale nemáme jistotu, zda by pak majitelé domů nájemné obchodníkům zlevnili,“ uvedl náměstek pro dopravu Michal Vozobule. „Snažíme se, aby úpravy byly co nejdříve hotové, ale dělá se kanalizace a voda. Kdyby šlo jen o pokládání asfaltu, určitě bychom to stihli rychleji. Proto se snažíme, aby byl vždy alespoň jeden směr dopravy otevřený,“ řekl Vozobule.

Slovanská třída v Plzni není však jedinou opravovanou ulicí, která přidělává podnikatelům vrásky na čele. Obchodníci trpí také ve Studentské ulici na Lochotíně, kde jim masivně ubývá klientela. „Dlouhodobě bude také uzavřená Mohylová ulice a Kaplířova ulice kvůli výstavbě tramvajové tratě. Na tři a půl měsíce se v létě uzavře Rooseveltův most,“ dodal Vozobule.