Tak mluví obchodníci z Bezručovy ulice a jejího okolí. Někteří zažili neuvěřitelné příběhy. Ve středu je odvyprávěli i na schůzce s představiteli města. Nyní by se měli dočkat vyššího počtu strážníků a policistů v ulicích.

„Stalo se mi, že zloděj přišel do obchodu v době, kdy tu byli tři zákazníci, a zcela bezostyšně si strčil za bundu osmery plavky i s ramínky. Přestože bylo vidět, že tam něco má, odmítal věci vyndat. Až když jsem mu bundu rozepnula, vysypaly se plavky na zem,“ říká majitelka obchůdku s prádlem ve Smetanových Sadech. Velmi ji prý překvapilo, že něco takového policie nepovažuje za krádež. „Řekli mi, že dokud s těmi věcmi neodejde z krámu, ničeho se nedopustil. To je neuvěřitelné,“ podotkla žena. Zrovna když jsme s ní v obchodě hovořili, přišel dealer, který jí dodává slzný sprej. „Další zatím nepotřebuji. Naštěstí jsem ten, co mám, ještě nepoužila. Ale děkuji, zase se stavte,“ zahlásila mu žena hned ve dveřích.

Do nedalekého zverimexu si prý zase zloději chodí věci vytypovat a vrátí se pro ně druhý den. „Přijde jeden, prohlédne, co máme, a zmizí. Druhý den se objeví ještě s dalším kumpánem a seberou věci, které dobře prodají. Třeba kožené obojky nebo psí oblečky,“ popisuje majitelka obchodu.

Další prodejci zase upozorňují na to, že jim 'pochybné existence' odrazují zákazníky. „Když tu stojí pět nebo osm Romů před vchodem, zákazníci dovnitř nejdou. Naopak přejdou na druhý chodník, protože se bojí. A protože tu i bydlím, bojím se vyjít sama na ulici, když je tma. Vždyť prodavačku z pasáže ve Smetanově ulici dokonce nějaký člověk ohrožoval nožem,“ uvádí majitelka jednoho z obchodů v Bezručově ulici.

Jména živnostníků má redakce k dispozici. Přejí si ale kvůli bezpečnosti zůstat v anoymitě. Ze své situace byli natolik bezradní, že sepsali petici. Právě na jejím základě s nimi začali jednat lidé z plzeňské radnice. Středeční schůzky s nimi se zúčastnilo několik desítek živnostníků z centra města a podobná setkání se mají v budoucnu opakovat.

Radní města pro bezpečnost Robert Houdek (ODS) připustil, že problém s drobnými krádežemi je hlavně v legislativě. „I když policisté pachatele chytnou, musí ho zase pustit, jde o přestupek,“ podotkl Houdek.

Obchodníkům slíbil, že v místech incidentů budou posíleny hlídky policistů i strážníků. Město bude také hledat prostory pro další služebnu strážníků v inkriminovaných místech, tedy kolem Bezručovy ulice.

Jak opatření města a policie zafunguje, zatím obchodníci nechtějí předjímat. Shodují se ale na tom, že mají pocit, že se jim město skutečně snaží pomoci a jsou zvědaví, jak se bude situace dál vyvíjet. Už v posledních dvou dnech se totiž podle jejich slov pohybuje v okolí jejich obchodů víc policistů a strážníků, než je obvyklé.