Jenže v kraji je těchto přístrojů zoufale málo, v Plzni pouze kolem deseti. Nově tento automatizovaný externí defibrilátor (AED) přibyl na vrátnici Krajského úřadu ve Škroupově ulici.

„Průzkumy ukázaly, že i člověk, který s přístrojem nikdy nepracoval, jeho obsluhu zvládne. Přístroj totiž udává hlasové pokyny, co dělat," vysvětluje Michal Šebek z krajské záchranky, která spolupracuje s institucemi a firmami, které si přístroj pořizují. Defibrilátor by mělo být schopno ovládat i osmileté dítě. Záchranka podle předpisů přesto musí proškolit držitele těchto přístrojů.

Záchranáři také s majiteli AED navázali spolupráci, a pokud zkolabuje člověk poblíž místa, kde defibrilátor je, bude tam majitel vyslán. „Zároveň na místo události vyjíždí i záchranáři a lékař," připomíná Šebek.

Pořizovací cena defibrilátoru je od 33 do 70 tisíc podle typu a výrobce, instituce nebo firma jej hradí sama. Možná i to je důvod, proč AED zatím nejsou v plzeňských obchodních centrech. Přitom tam by podle Michala Šebka byly nejpotřebnější, tam totiž kromě bytů dochází ke zdravotním komplikacím nejčastěji. „Centra jsme oslovili, ale žádnou reakci zatím nemáme," doplňuje Šebek.

Kde jsou v Plzni

Poliklinika, Francouzská třída (MUDr. Skálová a MUDr. Jirásková)
Poliklinika, Doubravka
Poliklinika, Denisovo nábřeží (MUDr. Kastnerová)
Domov pro seniory sv. Jiří, Mohylová ul.
Městská policie Plzeň (dva hlídkové vozy)
Krajský úřad, Škroupova ul.
Panasonic, Borská pole