Další změnou je od 1. července vydávání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem. Dosavadní občanské průkazy bez těchto prvků však zůstávají platné po dobu v nich uvedenou, nebude se provádět jejich plošná výměna.

Za novinky si ale žadatelé připlatí, poplatky jsou vyšší. „Například vydání občanského průkazu ve standardní době 30 dnů od podání žádosti občanovi staršímu 15 let není zpoplatněno. Pokud si však přeje vyhotovení dokladu ve lhůtě pěti pracovních dnů, zaplatí 500 korun,“ uvedl Michal Stočes z plzeňského magistrátu. Doplnil, že dvojnásobek, tedy 1000 korun, žadatel zaplatí, pokud chce mít občanský průkaz vyhotoven do 24 hodin. Takto rychle vyřízený doklad si však musí následně vyzvednout pouze přímo na Ministerstvu vnitra České republiky v Praze, Upozornil, že lhůta 24 hodin platí pouze pro pracovní dny.

Ilustrační snímek. Vodní nádrž Hracholusky.
Na Hracholuskách se lze koupat v křišťálové vodě jen na Radosti a u hráze

Za zhotovení pasu do 30 dnů je stejně jako dosud stanoven poplatek 600 korun, ve lhůtě do 5 pracovních dnů činí pak 3000 korun. Za expresní vyhotovení do 24 hodin zaplatí žadatel 6000 korun s tím, že si doklad může vyzvednout rovněž pouze na ministerstvu vnitra. Poplatky jsou v případě dokladů pro děti do 15 let zvýhodněné.

Vloni oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů obsloužilo 108 tisíc lidí, za první pololetí letošního roku jím prošlo přes 46 tisíc občanů. 

Městská plovárna Doudlevce - Rozlučkové plovárenské odpoledne - workshopy pro děti, pújčovna lodiček, Slack-Line přes řeku.
Doudlevecká plovárna žila jednou z posledních akcí