„Chceme získat čas na hledání jiných možností využití tohoto prostoru. Jako občanské sdružení se můžeme zapojit do řízení a rozhodně budeme mít spoustu připomínek. Firma by se měla zamyslet nad tím, jestli chce několik let bojovat za svůj záměr nebo raději bude jednat o změnách projektu,“ uvedl člen sdružení Martin Marek. Podle něho není reálné, že by demolice Inwestu začala ještě letos.

Marek a jeho kolegové chtějí současný objekt rekonstruovat a dostavět jej. Tak aby se zde mohly nacházet obchodní prostory i místo na kulturu. „Několik návrhů možných řešení již zpracovali studenti Fakulty architektury Technické univerzity v Liberci. Další možný, který řeší rekonstrukci a přístavbu, pochází z dílny autora současného Domu kultury Miroslava Hrubce,“ dodává architekt Jakub Mareš, který je do iniciativy rovněž zapojen.
Sdružení vadí, že Aréna by měla být jen obchodní centrum a že se zachováním kulturní funkce se nepočítá. „Je s podivem, že Plzeň, která se honosí titulem Evropské město kultury 2015, se snaží s uměním spíše zamést než mu připravovat živnou půdu,“ říká Martin Potůček.

Jan Petřík ze společnosti Amádeus ale podobná slova odmítá. „Investor již potvrdil, že v projektu bude zachována i kulturní část. Tento požadavek zazněl ze strany magistrátu a třetího obvodu. Se zástupci města investor nyní jedná o parametrech a způsobu provozování kulturní části nového projektu,“ uvedl Petřík.

S občanským sdružením, které se proti záměru postavilo, prý problém nemá. „Jeho založení je samozřejmě právo garantované zákonem. Nejsem si však jistý, zda zakladatelé tohoto občanského sdružení správně chápou plán investora. Projekt ARÉNA totiž rozhodně nebude jenom ´další obchoďák´ v Plzni. Projekt bude více orientován do oblasti služeb než na obchody samotné. Měly by tam být restaurace, kavárny, pošta, Czechpoint, poskytovatelé energií nebo banky.

Zástupci občanského sdružení se příští týden chystají dorazit na zastupitelstvo, kde se bude rozhodovat, zda se na řešení prostoru Inwestu a jeho okolí uskuteční architektonická soutěž.

„Chystáme veřejnou debatu, kde bychom rádi s Plzeňany i s architekty z jiných měst probrali, co by se zde mělo nacházet,“ popisuje další plány Marek. Petici proti postavení Arény, kterou inicioval, podepsalo více než dva a půl tisíce lidí. Marek zároveň vyzývá Plzeňany, aby se k problému vyjádřili.