Čím lidem vysvětlíte, že musejí stát na úřadě několikahodinové fronty?
Zatímco dříve jsme mohli obsluhovat klienty na 15 přepážkách, dnes jich máme jen sedm. Na víc pracovišť nám ministerstvo vnitra nedodalo potřebnou techniku. Jiné počítače než centrálně dodávané ministerstvem i s potřebným softwarem přitom nejde použít.

Dříve člověk vyplnil formulář, dodal fotku a odevzdal u vás na úřadě.
Od ledna se pořizuje vše elektronicky a klienty na občanské průkazy rovněž fotíme. Mají i možnost použít snímek například od fotografa, ale je nutné jej poslat přes datovou schránku ministerstva vnitra a tu pak využijeme. Zatím jsme zaznamenali jeden takový případ.

Co se ještě změnilo?
Občanský průkaz mohou mít už děti od svého narození. Také tuto žádost evidujeme zatím jednu.

K čemu je jim občanka dobrá?
Mohou s ní cestovat v rámci EU. Od června už nebude možné cestovat na jméno dítěte zapsané v pase rodičů, každý bude muset mít vlastní doklad. Cestovní pas nebo občanský průkaz.

Ještě nějaká novinka je od ledna platná?
O výměnu občanského průkazu může člověk požádat kdekoliv v republice. Třeba člověk z Plzně požádá v Ostravě nebo Ostravan v Plzni. Žádosti o občanské průkazy už ale nepřijímají matriky jako dříve a ani je nevydávají.

To v Plzni fungovalo?
Hlavně to fungovalo v místně příslušných obcích, třeba ve Starém Plzenci, Šťáhlavech, Chrástu a dalších místech, kde si na matrikách lidé tento doklad vyřídili. Teď musí k nám na magistrát osobně, jiná možnost není. Imobilní občany navštívíme doma.