„Avizovaný problém s vydáváním nastal v pondělí v poledne, kdy si o průkaz přišlo zažádat cca 140 lidí,“ říká mluvčí magistrátu Zdeňka Kubalová.

Nový elektronický typ průkazu klade vyšší nároky na vybavení, ale úřad počet zařízení nemá. O novou občanku tak mohou lidé zažádat pouze tam, kde jsou vydávány pasy s biometrickými údaji. Město má pouze pět takových přepážek. Další dvě, na kterých je možné odbavit žádost o občanský průkaz, budou stejně jako doposud sloužit zejména k výdeji hotových dokladů. „Rozšíření úředních hodin je tedy nouzovým řešením. Za stávající situace bychom nebyli schopni všechny klienty obsloužit,“ vysvětlil už dříve Roman Matoušek z odboru správních činností.

Do pondělních 12 hodin navíc fungovalo kvůli technické závadě pouze šest pracovišť, už odpoledne proto magistrát upozorňoval, že všichni čekající v pondělí určitě odbaveni nebudou. „Ministerstvo vnitra systém od rána již několikrát odstavilo, je totiž přetížen a nepracuje korektně,“ doplňuje mluvčí. Kolaps se úřad řešil přeobjednáním žadatelů na konkrétní čas jiného dne.

Lidé, kteří mají občanku stále platnou, si ji kvůli přechodu na nový typ měnit nemusí. Ty, kterým platnost končí, úřad žádá, aby se předem objednávali na webu: www.uradbezcekani.cz.