Sněmovna už požádala vládu, aby z tohoto důvodu podala k Nejvyššímu správnímu soudu návrhy na zrušení či pozastavení činnosti.

Předseda strany Občané.cz Petr Havlík aktivitu sněmovny kritizuje a tvrdí, že jde o ´skandální parlamentní svévoli´. „Sněmovnímu kontrolnímu výboru jsme vše samozřejmě předali. Ve zprávě jsme měli dvě malé administrativní chyby, které jsme ale včas a sami odstranili. Jenže to nikdo nevzal v potaz a teď se dozvídáme o problému. Přitom máme dávno všechno v pořádku,“ prohlásil Havlík.

Podle Pavla Rödla, který se společně s dalšími lidmi za Občany.cz vloni na podzim dostal do zastupitelstva, jde o administrativní problém, který se plzeňské větve nedotkne. „Nikdo z nás nejsme členy strany, i když jsme za ni kandidovali. I kdyby čistě teoreticky došlo k pozastavení činnosti, my budeme pracovat v zastupitelstvu samozřejmě dál, dostali jsme mandát ve volbách,“ prohlásil Rödl.

Podobný problém jako teď Občané.cz měla v roce 2007 také nejmenší plzeňská politická strana, Pravá volba pro Plzeň. Tehdy také nepředložila parlamentnímu kontrolnímu výboru bezchybnou zprávu o svém hospodaření a hrozilo jí pozastavení činnosti. Část sociálních demokratů v Plzni tehdy dokonce požadovala rezignaci tehdejšího ekonomického náměstka primátora a lídra strany Vladimíra Duchka. Ten vzal chybu v kolonkách elaborátu na sebe, dohadování o rezignaci odmítl a rovněž činnost strany nebyla nakonec nijak omezena.