Zemřelí za první čtvrtletí 2014
• Domažlice 137
• Klatovy 246
• Plzeň–město 477
• Plzeň–jih 155
• Plzeň–sever 192
• Rokycany 139
• Tachov 111
• Plzeňský kraj celkem 1457 

Ti nahradí lékaře pohotovosti, záchranky a smluvní lékaře v okresech, kteří doposud tuto práci zastávali. Zájem o ni však kvůli nízkému finančnímu ohodnocení příliš velký nebyl a většina práce tak padala na záchranku.

„Například v Domažlicích jsme za čtyři roky nedokázali sehnat žádného smluvního lékaře," objasňuje ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Roman Sviták s tím, že v noci, o víkendech a o svátcích sem dojížděli doktoři sloužící na záchrance. Ideální situace nebyla ani na Klatovsku.

Ve všední dny, kdy ordinují praktičtí lékaři, by ohledání těla svého pacienta měli zajistit oni. „Když má lékař plnou ordinaci, tak těžko odjede k mrtvému. Pak zde vznikala i značná časová prodleva," říká náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek.

Záchranářům i praktikům by nyní měli práci usnadnit právě koroneři, jejichž služby pro kraj do konce roku 2015 zajistí společnost 1. KORONERSKÁ, s. r. o. Ta už ji provozuje ve dvou krajích v republice. V tom plzeňském byla jediným subjektem, který se o zakázku ucházel.

„Síť koronerů se nyní vyvíjí, probíhají jednání," říká jednatel 1. KORONERSKÉ David Tuček a vysvětluje, že v Plzni, kde je nejvíce úmrtí, bude službu zajišťovat stálá posádka označeného vozu s lékařem a řidičem.

V odlehlejších částech regionu pak nasmlouvaní externí koroneři. Za jeden jejich výjezd kraj zaplatí 1300 korun.

„Protože chápeme úvodní těžkosti, společnosti 1. KORONERSKÁ v úvodu pomůžeme. Padesát procent lékařských služeb v Plzni zatím nadále zajistí naši lékaři, řidiči sto procent," přibližuje Sviták a doplňuje, že společnost slíbila, že bude aktivně vyhledávat vlastní lékaře – koronery.

Ty má zatím nasmlouvané pro Tachovsko se Stříbrem a Klatovsko a Sušicko, kde budou v činnosti pokračovat lékaři, kteří už spolupracovali se záchrankou. Nízký zájem o tuto práci potvrzuje i Tuček. „Rozeslal jsem 650 dopisů, odpovědí přišlo asi jen pět," říká. Podle něj je práce koronera vhodná i pro lékaře, kteří už nemají svoji praxi, ale chtějí si zachovat kontakt s medicínou. Podmínkou je atestace či specializovaná způsobilost v libovolném oboru.

Stejně jako záchranka a praktičtí lékaři musejí podle vyhlášky také koroneři provést ohledání těla dle dojezdové vzdálenosti nejpozději do dvou hodin od oznámení. 1. KORONERSKÁ bude službu zajišťovat sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Postupně by měla mít na starosti všechny případy, které lidé oznámí na telefonní číslo koronera 608 131 015 i na dispečink záchranářů. „Pokud pozůstalí kontaktují praktického lékaře, bude na něm, zda k ohledání těla vyjede, nebo kontaktuje koronera," přibližuje Sviták.

Na rozdíl od koronera praktik za výjezd inkasuje jen platbu od zdravotní pojišťovny ve výši pět set korun a náklady za cestu.

Podle statistik loni zdravotníci v kraji vyjeli k 700 úmrtím mimo zdravotnická zařízení.