I přesto, že Plzeňský kraj má od ministerstva kultury přislíbeno 170 milionů korun na výstavbu nové budovy Západočeské galerie v centru Plzně, není jasné, zda se začne stavět. Problém je totiž v razantním navýšení ceny stavby a v nedostačující výši dotací. Verdikt by měl být známý v červenci, kdy bude kraj sestavovat rozpočet na příští rok. Původně se počítalo, že stavba vyjde na 1,2 miliardy korun.

Náměstek hejtmana pro ekonomiku a investice Roman Zarzycký (ANO) však na pondělním zasedání zastupitelstva informoval, že kvůli zdražení materiálů a inflaci se cena nové budovy vyšplhá až na 1,5 miliardy, což ale při dalším nárůstu cen nemusí být konečná částka. „Musím upozornit, že jde o částku, ve které ještě není započítané movité zařízení. Bez významných dotací je stavba galerie pro kraj opravdu velkým soustem,“ řekl Zarzycký s tím, že postavit galerii je možné pouze se spolufinancováním z národních zdrojů vyšším než 170 milionů korun. „Kraj má v tuto chvíli jiné priority a tak drahou stavbu si nemůže dovolit,“ prohlásil.

Ceny pohonných hmot na benzině Shell v Přemyslově ulici v Plzni poslední květnový den.
Ceny benzinu i nafty letí stále vzhůru, podívejte se

Koalice, která kraj vedla od podzimu 2020 do letošního února, deklarovala, že nová budova Západočeské galerie se bude stavět pouze za předpokladu, že kraj sežene 40 procent z národních a dalších zdrojů. Zarzycký uvedl, že v současné situaci by tak Plzeňský kraj potřeboval sehnatz externích zdrojů 650 až 750 milionů korun.

Opoziční zastupitelka Marcela Krejsová (ODS), která minulém volebním období rovněž působila jako ekonomická náměstkyně, řekla, že potřeba vystavět novou galerii trvá více než sto let. „Bavíme se o výstavbě budovy pro potřeby muzea výtvarného umění. Tím, že pro něj nevytvoříme podmínky, porušujeme zákon o ochraně sbírek muzejní povahy. Je to naše povinnost,“ argumentovala.

Radní pro kulturu a památkovou péči Libor Picka (STAN) upozornil, že se o financování galerie snažil jednat s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Na ministerstvu však podle něj schůzku zamítli s tím, že ministr Stanjura přijímá pouze zahraniční návštěvy. „Dle mého názoru to musí být stavba financována ze státního rozpočtu, jinak není možné ji uskutečnit. Musí se na tom ale shodnout vláda,“ sdělil Picka.

Ondřej Rozsypal dělá výčepního v plzeňské Lékárně.
Nejlepší výčepní Rozsypal: Plzeňské pivo je naše zlato, o které je nutné pečovat

Dodal, že některé předměty uložil kraj do depozitáře v galerii v Klenové.

Současné prostory galerie jsou dlouhodbě nevyhovující, drtivá většina z exponátů v hodnotě blížící se dvěma miliardám korun je umístěna v depozitářích. Nová budova by měla galerii komplexní zázemí pro veškeré důležité provozy. Návrh počítá s výstavními prostory pro stálou expozici i pro příležitostné výstavy. Plánována je také samostatná expozice Ladislava Sutnara. V budově je navržen i centrální depozitář.

„Naše instituce je dlouhodobě hodnocena jako jedna z nejlépe fungujících krajských galerií výtvarného umění v ČR, navíc s vynikajícími sbírkami. Na druhé straně se ale musíme potýkat s řadou zásadních nedostatků a překážek, které vyplývají zejména z toho, kde je naše galerie umístěna. Všechny její stávající objekty v Pražské ulici jsou totiž původně středověké domy, které jsou pro účely současné sbírkotvorné galerie výtvarného umění zcela nevhodné. Nejen, že dosud nemáme možnost představit formou stálé expozice ta nejvýznamnější díla ze svých sbírek, ale tato díla jsou navíc umístěna v tak nevyhovujících podmínkách, že hrozí jejich vážné poškození,“ uvedl už dříve ředitel Západočeské galerie Roman Musil.