Na vzrůstající poptávku reagovaly Lesy České republiky. Fyzická osoba si tak může ročně koupit až 35 metrů krychlových dřeva různé kvality. Zájem je výrazně větší než v předchozích letech. „Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

Několikanásobně vyšší poptávku než v předchozích letech potvrdil také správce přeštických lesů František Bláha. „Zájemce musí s lesní správou nejprve uzavřít smlouvu, která je na maximálně tři měsíce a za tu dobu může vytěžit až 35 kubíků. Obvykle ale lidé chtějí tak do deseti prostorových metrů,“ řekl Deníku správce s tím, že výrazný zájem zaznamenávají přeštické lesy také o koupi už připraveného palivového dřeva. „Někdo nemá prostředky, aby si palivo vyrobil, tak si jej raději koupí,“ doplnil Bláha.

Od 100 korun do 250 zaplatí lidé u Lesů města Stříbra. „Zájem je obrovský, nicméně často odpadne ve chvíli, kdy lidem sdělím naše požadavky. Mnoho zákazníků si totiž představuje, že přijede k cestě, uřízne pět souší a jede pryč. Takhle to u nás ale nefunguje,“ upozornil správce stříbrských lesů Vladimír Souček s tím, že od zákazníků vyžadují, aby les důkladně uklidili. „Cena za samovýroba je opravdu nízká a chceme, aby samotěžba prospěla hlavně lesu, který je zasažený klimatickými změnami a kůrovcovou kalamitou. Je tedy důležité, aby lidé brali dřevo z míst k tomu určených a les vyčistili. Dali větve na jednu hromadu a tak dále,“ popsal.

Vladimír Souček dodal, že do stříbrských lesů jezdí mnoho lidí také pro naštípané dřevo. „U tohoto pociťujeme tak 200 procentní nárůst. Nemůžeme uspokojit všechny, protože musíme plnit i dodávky jinam. Hlavně ale potřebujeme pracovat v lese,“ podotkl Souček.

Do Domažlických městských lesů si letos lidé podle jednatele Josefa Forsta jezdí pro čtyřnásobné množství paliva. „Dříve chtěli lidé jednu káru, dnes už jsou to čtyři. V letošním roce jsme rovněž zdražili ze sto koruny na 350 korun za prostorový metr dřeva,“ informoval jednatel s tím, že lidé ve velkém nakupují také dřevo nařezané. „To ani nestíháme vozit,“ uzavřel Forst.

Obrovský zájem o palivové dříví zaznamenávají i ve společnosti Lesy města Rokycany. A poptávka neutichá. "Pokud jde o štípané dříví, jsme objednávkami zavaleni až do konce roku a nové nepřijímáme. O něco lepší je to s dvoumetrovými kusy, kdy se na zákazníky přece jen dostane. Ale také zde si musí počkat," připouští ředitel firmy Stanislav Suda. V nabídce jsou především borovice a smrky, přičemž většina dřevin je z polesí, napadených kůrovcem. Lesáci s ohledem na podzimní nápor objednali další štípačku, aby dodávky urychlili.