„Budu se s ním koupat ve vaně,“ prohlašoval čtyřletý Tomášek z Plzně, který hrdě nesl jednu igelitku s živým kapříkem. O Vánocích ho prý zase pustí. Jeho tatínek má ale s rybou úplně jiné plány. „Sníme ho, jako tyhle ostatní,“ říkal bokem tak, aby to malý synek neslyšel. V taškách si s sebou odnášeli ještě další čtyři ryby.

A nebyli sami, kdo se nespokojili jen s jedním úlovkem. Lidé si jich odnášeli i více v igelitových taškách nebo plastových kýblech. „Fronty se začaly tvořit, už když jsme začali lovit, to bylo v půl deváté, a vydrželi až do jedné hodiny,“ sdělil Deníku Jaroslav Frydrýn, rybářský hospodář Správy veřejného statku města Plzně.

Koupě přímo při výlovu se určitě vyplatí. „Ryby zde stály 59 korun za kilogram, v obchodě, kam putuje z Drahotína dalších 88 metráků, vyjdou na 64 a 69 korun za kilo podle toho, zda to budou ryby první třídy do 2,5 kila nebo výběrové, tedy ty větší,“ vysvětluje Frydrýn.

„Škoda, že tam není žádná štika,“ ozývalo se na Drahotíně z řad přihlížejících. To Frydrýn vzápětí objasňuje. „Nasadili jsme je sem také, ale vyklovali je kormoráni, když měli takových 40 – 50 centimetrů,“ říká rybářský hospodář. Drahotín vylovili po dvou zátazích a zbytek sesbírali rybáři do lodí. Největší úlovky vážily kolem tří kil.

Drahotín je jediný mimoplzeňský rybník, který město Plzeň využívá k chovným, produkčním účelům. Jeho rozloha činí necelých deset hektarů. Občasné výlovy se ale dělají také na dalších plzeňských rybnících. „Ryby se tam nasazují ale hlavně kvůli udržení kvality vody. Letos byl výlov Košináře, Seneckého rybníka a Šídlováku,“ doplňuje Frydrýn.