VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O provázanosti evropského zemědělství s českým stolem

Plzeň – Aféra s vejci a kuřaty a následný zákaz dovozu těchto komodit ze SRN, včetně krmných směsí pro drůbež, drůbežích produktů a drůbežího masa, ukazuje, jak špatně je řešená společná zemědělská politika v EU a její následné kontrolní mechanismy.

13.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Sylva Horáková

Jestliže v jednotlivých zemích evropského společenství platí různě přísná pravidla pro krmiva i výstupní kvalitu produkce, nemá konzument jistotu, že na stole kdekoliv v Evropě se mu dostanou kvalitní a zdraví nezávadné potraviny.

Nesrovnatelné podmínky

Globalizace obchodu s potravinami a zemědělskými produkty vede k tomu, že zpřísněná pravidla pro zemědělce činí produkty v těchto komoditách v Evropě téměř konkurence neschopnými s produkty z rozvojových zemí Jižní Ameriky, Asie, a dokonce i s produkty z USA a Kanady. Tím, že si Evropa nastavila mnohem přísnější pravidla, jejichž plnění finančně evropské zemědělství daleko více zatěžuje, než např. jihoamerické, dostávají se na evropský stůl potraviny vyprodukované za daleko horších veterinárních a rostlinolékařských podmínek i podmínek pro wellfare zvířat, než ty, které jsou v Evropě. Samozřejmě, že Česká republika v oboru zemědělství své předpisy ještě více přitvrdila než samotná Evropa, a tím vyřadila v mnohých komoditách českého zemědělce jako producenta z konkurenčních vztahů v rámci Evropy. Další podpásovou ranou pro českého zemědělce byly dojednané přístupové dohody v tomto rezortu při vstupu do EU. Tzv. staré země přispívají do zemědělství cca o 40 – 45 % více pro každého zemědělce, a tudíž vytvořily konkurenčně nesrovnatelné podmínky pro prodej tamních produktů ve srovnání s produkty českými.

Statistiky dokládají, že export zemědělských komodit z Evropy do ostatních zemí každoročně klesá a tudíž v Evropě byl a je přetlak produktů vlastní výroby. Přísná pravidla pak navíc podporují import potravin a zemědělských produktů ze zbytku světa.

Skok v cenách

Tím se vytvořily takové podmínky, že producenti potravin a krmných směsí pro zvířata jsou nuceni hledat úspory a náhražky tak, aby se produkt stal konkurence schopný s těmi ze zahraničí. Tím nechci omlouvat trestuhodnou nezodpovědnost při dodávání karcinogenních příměsí do krmných směsí zvířatům a tak i v produktech lidem do jejich výživy. Chci napsat to, že se otevřel trh, ale nejsou postaveny podmínky pro import a ani pro vzájemný obchod mezi producenty v EU. Dochází pak následně i k tomu, že na vyřazení 100 – 1000 producentů některé komodity v Evropě okamžitě zareaguje cenotvorná politika obchodu a postižené nedostatkové komodity jsou okamžitě nabízeny za daleko vyšší ceny, než před průlomovou situací bylo běžné. Toto si zákazník může ověřit na pultech v Evropě, pokud chce koupit drůbeží maso či vejce.

Kvalita klesá

Trochu jiná situace je s mléčnými produkty, kde pro ilustraci uvádím, že výkupní cena pro mléko od producenta, tedy zemědělce, se v ČR před dvěma lety pohybovala a korespondovala s cenou v Německu okolo 10,50 Kč/l. Tehdy se 1 kg másla v obchodech prodával za cca 80 Kč, tedy 20 Kč za ¼ kg. Dnes obdrží zemědělci za stejně kvalitní mléko cca 7,50 Kč, ale cena másla atakuje v obchodech hranici 150 - 160 Kč/kg. Na jeden kilogram másla se spotřebuje cca 10 kg mléka, tudíž nejen v prodejní ceně rozdíl 100%, ale v nákupní ceně za mléko, v systému výroba a prodej másla, je k dispozici dalších 30 Kč, tzn. že skokově došlo ke zdražení másla v ČR o více než 120 %. Neumím si představit, že by takové zdražení bylo důsledkem navýšení cen energií a dopravy a že kontrolní orgány dokáží v této situaci mlčet.

Nemohu prokázat, že se po chemické stránce kvalita másla oproti dřívějšku změnila k horšímu. Naproti tomu organoleptické zkoušky (chuť, vůně, konzistence) naznačují, že v másle je více vody, než bývalo a často po másle produkt označený „čerstvé máslo“ nevoní a nechutná.

Dříve bylo v ČR zvykem, že máslo, které sloužilo jako nedotknutelná zásoba uskladněná v mrazírnách, bylo na trh před uplynutím záruční lhůty dodáváno pod označením dvojka máslo. Dnes se toto máslo, jelikož vykazuje všechny hodnoty přiřknuté kvalitnímu máslu, prodává v běžném balení, a tudíž zákazník nemá ani šanci zjistit, zda se jedná o čerstvé máslo, nebo máslo vyskladněné z mrazíren těsně před skončením jeho garanční doby a třeba ještě přepracované. Samozřejmě, že i tento fakt má dopad na cenu másla pro zákazníka.

Záměrně jsem neuváděl obchodní triky, kdy je např. pod názvem „máslová pomazánka“ přimíchán do výrobku i rostlinný tuk, ale tato informace je pro zákazníka uvedena tak drobným písmem a na takovém místě, že ani člověk, který nemá oční vadu, si toho nemusí všimnout.

V těchto dnech probíhá diskuze v celé Evropě o společné zemědělské politice po roce 2013. Přeji si, aby zkušenosti, o kterých jsem psal v tomto článku, pan ministr a lidé z Agrární komory zapracovali do svých připomínek pro jednání s Evropskou komisí pro zemědělství a pomohli vytvořit rovné podmínky pro českého zemědělce s ostatními zemědělci v EU a tím napomohli ke zkvalitnění potravin na českém jídelním stole.

13.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na křižovatce u Všerub
3

Záchranáři zasahovali u řady nehod

Máte vy osobně zbrojní průkaz?
31

Mají se stavět mešity? Kandidáti odpovídali na 30 otázek ANO/NE, podívejte se

Konci Klatovské třídy výrazně ubudou auta

Plzeň - Část výpadovky na Klatovy se změní na městský bulvár. 

Výměna dirigentů

Plzeň – Plzeňská filharmonie bude mít od příští sezony nového šéfdirigenta.

Je libo mátu nebo zamyšlení, co udělat s mrtvou kočkou?

Plzeň - DEPO2015 lákalo víkendové návštěvníky na designové kousky. 

Adventní čas láká zloděje do ulic, policie nabádá k obezřetnosti

Plzeň - Několik vloupání do osobních aut řešili borští policisté během uplynulého víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT