Spekuluje se o dětech zastřeleného šéfa podsvětí Františka Mrázka, bývalém premiérovi Stanislavu Grossovi, primátorce Chomutova Ivaně Řápkové nebo prorektorovi policejní akademie Janu Brázdovi.
Mezi současnými i bývalými studenty právnické fakulty jsou i lidé působící ve veřejných funkcích v Plzni, podnikatelé nebo lidé ze showbyznysu. Všichni, které jsme včera oslovili, se od nekalých praktik na fakultě distancují. Na seznamu protekčních studentů, kterých měly být stovky, prý určitě nefigurují.
„Ne, na žádném takovém seznamu rozhodně nejsem,“ reagovala například náměstkyně primátora Marcela Krejsová, která na plzeňských právech získala titul JUDr. Ve třetím ročníku je i místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko. Na práva se dostal na odvolání. „Nevidím důvod, proč bych měl figurovat v nějakém seznamu protekčních,“ říká.
Právě velmi těžké přijímací zkoušky a následný obrovský počet studentů přijatých na odvolání ale kritizuje Akreditační komise. Jako problematické vnímá i přecházení studentů ze soukromé vysoké školy v Karlových Varech do Plzně. „Zdá se, že minimálně pětina studentů byla přijímána na odvolání (některé zdroje hovoří o 30–60 % uchazečů), pravidla pro přijímání studentů, kteří absolvovali bakalářský program na soukromých vysokých školách, nebyla nikdy přesně specifikována,“ uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková.
Studenti se nyní hlavně obávají, že po absolvování školy nenajdou zaměstnání, protože fakulta získává strašnou pověst. „Studuji poctivě, jsem ve třetím ročníku. Kauza se příliš medializuje. Až se budu ucházet o zaměstnání a řeknu, že jsem studovala práva v Plzni, nikam mě nebudou chtít,“ obává se jedna ze studentek, která nechtěla zveřejnit své jméno. Je jí líto, že za chyby bývalého vedení teď pykají schopní profesoři a hlavně většina studentů.
Aby aféry konečně utichly, si přeje i studentka čtvrtého ročníku Veronika. „Většina z nás za nic nemůže, všichni nejsou ti, kteří podpláceli a všichni tu nejsou podplacení. Já sama jsem se na fakultu dostala až na potřetí,“ říká.
Špatná pověst může fakultě uškodit i finančně. Nadace občanského sdružení Přátelé právnických studií, která na aktivity školy dosud také přispívala, teď neví, jaký zájem ze strany sponzorů po aférách bude. „S Jiřím Pospíšilem bude teprve v úterý jednat. My jsme svou činnost dělali separovaně od fakulty, podporovali jsme studenty, takže sám nevím, jak to nyní bude vypadat,“ uvádí předseda nadace Josef Tauš.