Společnost Amádeus by na místě Inwestu v blízké době ráda postavila obchodní centrum. Jestli opravdu vznikne, ale není podle zástupce firmy Václava Klána jisté. Společnost totiž nevlastní všechny potřebné pozemky. „Záměr bychom rádi uskutečnili. Ovšem pokud se to nepodaří, neznamená to pro nás žádnou katastrofu. Po celé České republice máme rozpracované ještě další projekty,“ vysvětluje Klán. Podle něho společnost už několik let vlastní některé pozemky v okolí Inwestu, některé má pod smlouvou. „O získání zbytku v současné době jednáme,“ doplňuje.
Zástupce padesátiprocentního akcionáře společnosti Inwest K , která Dům kultury vlastní, Michal Brůha se k celé věci nechtěl příliš vyjadřovat. „Než by se takový záměr začal uskutečňovat, musely by být vyřešené majetkové vztahy. Uvidíme, co ukáží jednání,“ upřesnil.
Úpravy v prostoru, kde v současné době Inwest stojí, jsou podle ředitelky Útvaru koncepce a rozvoje Ireny Vostracké vhodné. „Je třeba jej dořešit. Původní návrh Inwestu nebyl zrealizován celý, což se na současném stavu promítá negativně,“ uvedla Vostracká.
Studii společnosti Amádeus dostala k posouzení. „Přihlíželi jsme především k tomu, aby bylo místo vyřešeno komplexně. To znamená, aby tam byla dostatečná dopravní dostupnost i napojení na sítě,“ doplňuje. Firma Amádeus podle ní potřebuje nejprve získat nové územní rozhodnutí. „Územní řízení zatím nebylo zahájeno,“ dodává.
Pro posuzování studie podle ní není nutné znát majetkoprávní vztahy. „Samozřejmě se předpokládá, že při podání žádosti o územní rozhodnutí už bude mít investor tyto věci vyřešené,“ pokračuje Vostracká.
Zda investor projektu bude současný objekt rekonstruovat, nebo jej zboří a místo něj postaví jinou budovu, je prý čistě na něm. „Nařizovat mu nic nemůžeme. Je spousta případů, kdy nějaká budova nevyhovuje současným standardům, například co se týče bezbariérového přístupu. V takových případech vlastník často přistoupí k demolici,“ vysvětluje Vostracká.