Místo toho, aby umělci plánovali akce, které se mají v kulturní fabrice Světovar uskutečnit příští rok, vrcholí úřednická válka o to, zda se vůbec bývalý pivovar promění. Evropská unie zatím nemá jistotu, že město rekonstrukci za 250 milionů korun stihne, takže s potvrzením dotace váhá. V pondělí měl výbor Regionální rady rozhodnout, jestli Plzni prodlouží termín z konce června 2015 na září, svůj verdikt ale znovu odložil. Chce počkat na výsledek výběrového řízení na stavební práce. A město naopak bez prodloužení termínu nechce podepsat smlouvu na dotaci.

„Byli bychom rádi, kdyby se Světovar postavil, ale ne s rizikem, že peníze vrátíme," vysvětluje předseda výboru a zároveň náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD). Vedení města vyčítá, že o dotaci na Světovar požádalo na poslední chvíli, program byl vypsán v roce 2007, Plzeň požádala až loni, dotaci má přiklepnutou od prosince.

Problém by nenastal, kdyby se v bývalé továrně nenašel dehet v izolacích stěn a podlah – tím se stavba zastavila. A muselo se vypsat výběrové řízení na jeho odstranění a sanační práce. „S ním město měsíc čekalo," vyčítá Grüner. Dodal, že to vypadá, že město chce nechat rozhodnutí na výboru, aby nemuselo přiznat chyby. „Ale jestli stavět, i s tím rizikem, že vrátí dotaci a zaplatí to ze svého, si musí rozhodnout samo," dodal.

Náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) prodlevu vysvětluje tím, že měl od výboru signály, že Brusel není projektu příliš nakloněn. „Nechtěl jsem investovat desítky milionů korun do sanace, když není jistá dotace," vysvětluje. Na pondělním rozhodnutí vidí pozitivní jen to, že projekt neskončil.

O Světovaru měli rozhodovat tento čtvrtek městští zastupitelé na základě schválení či neschválení dotace. „Zatím nevím, jaký materiál předložíme," prohlásil ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Jenže není čas a zastupitelé už zkrátka musí říct, zda projekt zakonzervují, nebo půjdou do rizika.

Dělníci v areálu Světovaru nyní odstraňují nebezpečné látky a město dělá výběrové řízení na firmu, jež bude následně pokračovat a dodá izolace. Obálky se budou otevírat zhruba do deseti dnů. A právě na výsledek výbor čeká. „Máme posudek od stavebního technika, že pokud se nebude předávat staveniště, město Světovar do konce září příštího roku stihne postavit," prohlásil Grüner.

Prakticky to znamená, že pokud tendr vyhraje jiná firma než ta, která nyní na Světovaru pracuje, město s dotací počítat nemůže. A bez 114milionové dotace město nejspíš Světovar nezprovozní. „Za sebe říkám nestavět a zakonzervovat, třebaže by město peníze mělo," podotkl strážce městské kasy Martin Zrzavecký (ČSSD). Připomněl, že původní plán na Světovar počítal se sto miliony, z čehož 70 milionů měla zaplatit EU.

Dnes už projekt nabobtnal na čtvrt miliardy a dalších cca padesát milionů korun musí město zaplatit za odstranění dehtu a sanaci objektu.
I proto už má město vymyšlenou alternativu – kulturní program se přesune do bývalého depa v Cukrovarské ulici. Kosmetické úpravy a zabezpečení objektu vyjdou na cca deset milionů korun.

Výbor Regionální rady může peníze městu přiklepnout na mimořádném jednání kdykoli až do 14. listopadu. „Právě v tento den budeme vypisovat poslední výzvu a sem bychom mohli tyto peníze, které jsou určené na Světovar, přidat," podotýká Grüner. Sto čtrnáct milionů korun by tak šlo do školství – na vybavení učeben. Pokud by město dotaci dostalo, ale termín 30. září nestihlo, musely by se peníze bez náhrady vrátit Evropské unii.