„Domnívám se, že hlavním důvodem, proč je mezi rodiči o osmileté studium takový zájem, je jejich nedůvěra v kvalitní výuku na základních školách,“ míní ředitel Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí Josef Trneček. Škola přijímá pouze 30 žáků, přihlásilo se jich 148.

Třicet budoucích primánů bude od září studovat také na Gymnáziu Luďka Pika na Doubravce. „Dostali jsme 108 přihlášek. Že je o osmileté studium větší zájem než o čtyřleté, si vysvětluji tím, že v šestých třídách není jiná konkurence škol, než další gymnázia,“ předpokládá ředitel Jaromír Kašpar. S potěšením sleduje, že se do podvědomí rodičů a žáků dostává i šestileté studium, do nějž mohou školáci přestoupit po ukončení sedmého ročníku na základní škole.

Tradičně velký zájem zažilo i Masarykovo gymnázium Plzeň. „Ze 184 uchazečů jsme do osmiletého studia přijaly šedesát dětí, tedy dvě třídy. Stejný počet nastoupí i do prvního ročníku čtyřletého studia, tam se nám jich hlásilo o něco málo méně, přesně 152,“ uvádí ředitelka gymnázia Margit Turníková. Ta žáky základních škol letos velice chválila. „V porovnání s předchozími lety byly děti velice dobře připravené. U zkoušek do čtyřletého studia neuspěly pouze dvě. U osmiletých jich tedy propadlo 24, ale tam to rodiče často prostě jen zkoušejí,“ dodává Turníková.