I to nově nabízí Welcome Center Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) s posláním udělat maximum pro zajištění full servisu pro odborníky, kteří na západ Čech přijíždějí za prací, i pro jejich rodiny.

Kanceláře mezinárodní spolupráce označované jako Welcome Center otevřela ZČU ve středu 12. ledna v areálu kampusu na Borech. „Západočeská univerzita se dlouhodobě zapojuje do mezinárodních projektů v oblasti výzkumu a vývoje, studia, odborných akcí a konferencí a usiluje o internacionalizaci všech aktivit tak, aby uspěla v mezinárodní konkurenci. Aby byla schopna motivovat ke spolupráci zahraniční odborníky a specialisty, musí mít vybudovánu dostatečnou infrastrukturu. Kanceláře mezinárodní spolupráce jsou jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout,“ říká prorektorka ZČU pro internacionalizaci Dita Hommerová.

Ilustrační foto
Autoškoly zvyšují ceny kurzů. Za řidičák v Plzni zaplatíte i 19 tisíc

Zahraniční pracující, kteří zvažují využít pobídek na pracovní působení na ZČU, se podle prorektorky jednoznačně řídí podmínkami k plnohodnotnému životu v regionu pro sebe a své blízké. „Pomoc, kterou bude moci Welcome Center jim a jejich rodinám nabídnout, bude víceúrovňová. Kromě vyloženě formální agendy umožní i zapojení cílové skupiny do kulturně-společenského života v regionu, což bývá často aktivita opomíjená, nicméně nezbytná pro úspěšnou a dlouhodobou integraci v novém prostředí,“ vysvětluje.

Příliv zahraničních zaměstnanců na ZČU v posledních letech zbrzdila pandemie covid-19, vědci a vědkyně v Plzni přesto nechyběli. „Zejména díky podpoře Plzeňského kraje v rámci projektu Academic Career in Pilsen a díky běžícímu projektu Mobility 3.0 se daří získávat dotační prostředky na financování incomingových zahraničních odbornic a odborníků, kteří přijíždějí do regionu často i se svými blízkými a dlouhodoběji působí na ZČU,“ dodává prorektorka Hommerová.