O letní doučovací kempy pro žáky základních škol je v Plzeňském kraji extrémní zájem. Školy a další zařízení, které kurzy pořádají, hlásí plné stavy. Volná místa má ješ-tě plzeňská Techmania, její zaměstnanci ale počítají s tím, že se do začátku konání kempů ještě obsadí.

Kempy jsou pro účastníky zdarma, dotuje je ministerstvo školství a akce by podle něj měly podpořit mj. opětovné posílení sociálních vztahů s vrstevníky, propojit formální a neformální vzdělávání a doplnit znalosti a dovedností, jejichž nabytí mohlo být ovliv-něno výpadkem prezenční výuky během pandemii.

Kurzy pořádají například na Základní škole Staňkov. Ředitelka zařízení Jitka Suchá Deníku řekla, že kempy byly do tří dnů plně obsazené. „Zájem byl obrovský. Máme přihlášeno zhruba 120 dětí. Jsou to žáci prvního i druhého stupně,“ sdělila.

Ředitelka rovněž dodala, že žákům se budou o prázdninách věnovat učitelé společně s asistenty pedagogů. „Pro děti máme připravený program, který nebude vysloveně formou vyučování, ale spíše v zábavném podání a formou soutěží. Jsou tam také zařazené i pohybové a socializační aktivity,“ popsala Suchá.

Enormní zájem o letní kempy zaznamenali také ve volnočasovém zařízení Krašovská Aktivity centrum Plzeň. „Nemáme už žádná volná místa, všechna se obsadila během 24 hodin od obeslání základních škol. Máme dokonce zapsané i náhradníky,“ informovala hlavní kreativní manažerka centra Ilona Křížková s tím, že Krašovská má připravený program pro celkem 60 dětí z prvních až šestých ročníků základních škol. „Dopoledne budou mít děti čtyři hodiny doučování. To probíhá ve spolupráci se školami, které nám připravovaly osnovy. Odpoledne jsou pak na programu čtyři hodiny volnočasových aktivit, které budou v naší režii. Děti se tak mohou těšit hlavně na pohybové činnosti, etiketu, mediální výchovu a další,“ vyjmenovala Křížková.

Také plzeňská Techmania využila výzvy ministerstva a pro děti a školní skupiny připravila příměstské tábory zdarma. Podle mluvčí Techmanie Kateřiny Chábové je o na tyto letní akce letos velká poptávka. „Jsou zdarma, a po té dlouhé době jsou nejen děti, ale také rodiče hladoví po jakékoliv aktivitě, díky které budou mít děti sociální kontakt,“ vysvětlila Chábová.

Techmania pro školy
Veronika Zavadilová, která má letní kempy v Techmanii na starosti, uvedla, že ze zveřejněných 26 běhů jsou všechny obsazené. „Počítáme však s tím, že někdo vypadne a máme proto zřízenou i čekací listinu,“ poznamenala s tím, že Techmania rovněž nabízí varianty táborů pro školy. „Máme vyblokovaných sedm běhů. Jsou určené pro pedagogy, kteří si u nás povedou svou třídu. Obsazena je zatím polovina. Počítáme však s tím, že naplníme všechno,“ uzavřela.