Na středních školách totiž včera ráno odstartovala písemná část státních maturit. Tisíce studentů po celé republice začaly v 08.35 psát stejný test z českého jazyka v lehčí verzi, dopoledne je čekala ještě slohová práce.

„Bylo to spíš na logiku než na znalosti, ale zapotili jsme se. Teď nás čeká slohovka a to bude teprve boj. Když totiž netrefíme téma, automaticky nedostáváme žádný bod, což mi teda přijde zcestné,“ tvrdil o pauze mezi testy Cejnar. Jeho spolužák Daniel Čapek mu dával za pravdu. „Můžete napsat sebelepší práci, ale potom se netrefíte do slohového útvaru a máte smůlu,“ diví se. Největší stres mají ale studenti podle svých slov z čekání na výsledek, který se dozvědí až v polovině června.

Nanečisto to šlo lépe

Studenti se shodli, že podzimní maturity nanečisto byly o hodně jednodušší než ty nynější ´ostré´. Některé otázky navíc příliš nesouvisely s češtinou. „Často jsem moc nechápala souvislosti mezi českým jazykem a typem některých otázek,“ přiznává Kristýna Moravcová ze sportovního gymnázia.

Studenti často kvitovali s povděkem, že se kvůlí státní maturitě nemuseli tolik biflovat literaturu. Na znalosti z ní se v testech tolik nehledělo. Ale třeba studentka Monika Šmídová by se raději látku nabiflovala. „Je hrozné, když nečerpáte ze znalostí, ale jste odkázána na správnou úvahu,“ říká. Odpovědi se jí zdály velice podobné a je prý spíš otázkou názoru, jaké jsou správné.

I učitelé byli trochu na rozpacích. „Trochu se bojíme, že studenti zleniví a nebudou se literaturu učit, protože na ni státní maturita není příliš zaměřena,“ prozradila ředitelka sportovního gymnázia Milena Majerová. Krátce po osmé odpečetila za přítomnosti maturitní komisařky z centra pro přípravu maturit CERMAT, školní inspektorky a zadavatelů z řad učitelů modrou krabici, kde byly sady testů přesně napočítané na jednotlivé třídy. Studenti nesměli mít nic na lavici, v průběhu hodinového testu mohli na toaletu jen ti, kteří měli potvrzení od lékaře.

Lehčí nebo těžší varianta?

Ředitelé v souvislosti se státními maturitami často bojovali s organizačními potížemi. „Hodně studentů se třeba přihlásilo na vyšší úroveň maturit, ale na poslední chvíli si to rozmysleli a houfně se odhlašovali. Pak bylo na mně, zda jim to schválím, či ne,“ vysvětloval ředitel plzeňské střední průmyslové školy elektrotechnické Vladimír Šípek. Nakonec si lehčí formu testů zvolilo až 96 procent studentů. „Vždycky, když se zajíždí nový řád, vládne mírný zmatek, takže optimisticky doufám, že za pár let vše budeme rutinně zvládat,“ věří ředitelka Majerová.

Po zkoušce kantoři testy vybrali, komisařka naskenovala a elektronicky odeslala do centra na automatické vyhodnocení. Sloh a písemné práce z jazyků pak opraví učitelé ve školách a do centra je pošlou i se svým hodnocením. „Zatím naštěstí všechno funguje tak, jak má. Doufáme, že se to nepokazí,“ uvedla ředitelka Gymnázia Plasy Markéta Lorenzová.

Maturitní maraton pokračuje i v příštích dnech. Dnes je například na programu lehčí angličtina a náročnější test z českého jazyka, takto jsou maturity rozplánovány do 7. června.