„Když jsme s ním začínali jezdit, prodali jsme kolem padesáti litrů, teď po měsíci už je to kolem dvou set litrů denně,“ svěřil se majitel rodinné farmy v Líšťanech Jaromír Boháček. Automat na čerstvě nadojené mléko dosud lidem z Plzně a okolí chyběl.

Boháčkovi tak využili jejich zájmu a zároveň zareagovali na nízkou výkupní cenu mlékáren. Po zkušebním provozu si od konce června stanovili pravidelné trasy a se svým mobilním mlékomatem v dodávce zajíždí do Plzně, Horní Břízy, Všerub a k hracholuské přehradě. Pokud zájem lidí o čerstvé mléko stále poroste, Boháčkovi seznam zastávek rozšíří a možná by prý i uvažovali o stabilním automatu na mléko v Plzni.

Boháčkovi prodávají zchlazené mléko po 15 korunách za litr a zájemci si mohou přinést na mléko vlastní nádobu nebo si koupit PET láhev přímo u dodávky. „Je to dobrý nápad, prodávat takhle čerstvé mléko. To škatulové mi nechutná a jeho cena je přitom stejná. Takže pro zákazníky je to výhodné. Jestli i pro farmáře, to nevím, protože nedokážu odhadnout, kolik je stojí nafta a ostatní náklady,“ říkala Eliška Švábová, která včera využila mlékomat v Horní Bříze. Přišla sem i Drahomíra Telínová. „Dělávala jsem v JZD, kde jsem si také mohla občas koupit čerstvé,“ svěřila se.

„Těm, kteří nemají s čerstvým mlékem žádné zkušenosti, na požádání poradíme, jak s ním zacházet. V lednici vydrží syrové čtyři až pět dní. Nebo si ho mohou lidé převařit, to záleží na každém. Tohle mléko je tučnější a silnější než to z obchodu, takže je z něj možné udělat třeba zákys, tvaroh, podmáslí nebo sbírat smetanu. K tomu zájemcům poskytneme návod,“ konstatovaly Boháčkovy dcery Naďa a Kamila, které mlékomat svých rodičů obsluhují.

Jejich rodinná farma vyprodukuje denně šest tisíc litrů, takže 500 litrů, která děvčata vozí v dodávce je jen nepatrným zlomkem. „Mlékárna od nás vykupuje za 7,2 koruny, což je málo. Potřebovali bychom tak 9 korun za litr. Proto jsme se rozhodli prodávat mléko rovnou zákazníkům toto cestou. Hlavní hygienik tomu sice dělá špatnou reklamu, ale jiní hygienici proti tomu nejsou. Rozhodně se toho lidé nemusejí bát,“ dodal Boháček. Mléko ze dvora už jeho farma prodává léta.

Kam jezdí:

Pondělí: 9 – 12 hod. Centrum (Doubravka); 13 – 16 hod. Gera (Lochotín); 16:45 – 17:30 hod. Všeruby
Úterý: 9 – 12 hod. Pozemkový fond (Slovany); odpoledne Horní Bříza (MÚ)
Středa a čtvrtek: 8 – 19 hod. Tesco (Americká)
Pátek: 9 – 12 hod. Pozemkový fond (Slovany); 12:30 – 17 hod. Tesco (Americká); 18 – 19:30 hod. kemp Keramika (Hracholusky)