O nějaké ozdobě nemohla být řeč. Rohový dům na náměstí v Nýřanech znal dobře každý, kdo kolem něj někdy chodil nebo před ním čekal na autobusové zastávce. Dům sloužil jako ubytovna pro lidi, z nichž ne všichni byli vzorní, a navíc v něm fungoval problémový bar s hracími automaty, častý cíl policejních výjezdů.

Podle starosty Jiřího Davídka ale majiteli ubytovny před časem provozování domu přerostlo přes hlavu a rozhodl se skončit. Lidé se vystěhovali a on dům nabídl k prodeji. Za bezmála 15 milionů korun ho koupilo město. „Měli jsme obavu, aby to neudělal někdo jiný, kdo by tam třeba provozoval další ubytovnu. To jsme si nepřáli," řekl starosta a odvolal se na stížnosti, které radnici adresovali nespokojení lidé: „Každou chvíli se nás někdo ptal, co s tím uděláme, a my vysvět-lovali, že dům nám nepatří."

V ubytovně bylo kolem dvaceti bytů různých velikostí – v nadzemním podlaží, v patře i v podkroví. Obývali je jednotlivci i celé rodiny. „Někteří pracovali, někteří ne, ti trávili celé dny tím, že posedávali po náměstí, dělali nepořádek," popisuje starosta.

Nýřanští ho doplňují svými zážitky. „Ti lidé byli často opilí. Když jsem šla okolo s vnoučaty, hulákali a děti se bály," svěřila se jedna z místních žen. „Asi se tam děly věci, pořád tu byla policie," dodala další.

Město chce letos začít projektovat a příští rok rekonstruovat. „Přízemí využít pro nějaké komerční prostory – ordinaci dětského lékaře, banku, muzeum hraček… Ve zbytku domu vzniknou po rekonstrukci klasické byty pro lidi z pořadníku.

Mělo by jít o nejžádanější byty 2+1 o velikosti do 60m2," popsal představu starosta Davídek. Nového nájemce budou Nýřany hledat také pro restauraci, která by podle starosty mohla lákat například také na posezení na venkovní zahrádce. „Aby měla úroveň," tvrdí.

V Nýřanech fungují ještě dvě ubytovny, ale žádná tak problémová. „Slouží spíše slušným dělníkům zaměstnaným u pracovních agentur. Jedna je u sokolovny, druhá Na Humboldtce. Obě jsou dobře ohlídané," dodává starosta.