Přiblížit autobusy k vlakům, cestující ušetřit přecházení rušné hlavní silnice a zpříjemnit parkování má stavba přestupního uzlu, kterou chystají v Nýřanech.

Jde o to, že u vlakového nádraží by vzniklo velké nástupiště, kde by zastavovaly autobusy. Zastávky u hlavní silnice by město zachovalo, ale sloužily by hlavně autobusům, které dopravují lidi do zaměstnání, nebo těm, které nenavazují na vlakové spoje.
Problém ovšem může nastat s penězi. Na stavbu za 15 milionů korun vloni město požádalo o evropskou dotaci, která by měla pokrýt většinu nákladů, ale teď hrozí, že na část nebude mít nárok. Podle starosty Jiřího Davídka totiž stavba uzlu počítá s úpravou ulice vedoucí k nádraží, nicméně tato ulice by kromě autobusové sloužila i běžné dopravě. „A v takovém případě bychom prý na část dotace, asi na sedm milionů, neměli nárok. Pro nás by to ale znamenalo, že bychom museli zvažovat, jestli se do přestupního uzlu vůbec pustíme,“ řekl starosta.

Nýřany už proto oslovily Krajský úřad. „Veřejná doprava je teď prioritou Plzeňského kraje a pokud nezískáme celou dotaci, pokusíme se o krajský příspěvek,“ dodal Davídek.

Město počítá s tím, že pokud letos sežene potřebné finance, začalo by se stavbou nejpozději příští rok a od nového jízdního řádu 2019/2020 by uzel sloužil.

Okolo nádraží má vzniknout i řada parkovacích míst pro osobní automobily i vyhrazená místa pro jízdní kola, kterými jsou Nýřany známé – dnes se u nádraží parkuje spíše stylem „stůj, kde můžeš“. Místním, které jsme oslovili, se nápad líbí. „Bylo by to určitě dobré. Teď jdete od vlaku, proplétáte se mezi auty, dobíháte autobus,“ popsala situaci Michaela Krausová.