Rudolf Špoták, bývalý náměstek pro sociální věci, vystřídal v čele hejtmanství Ilonu Mauritzovou (ODS). Pro Špotáka hlasovalo v 45člen-ném zastupitelstvu 32 z 34 přítomných zastupitelů.

V radě pak kromě hejtmana zasedne šest náměstků a dva radní. Prvním náměstkem hejtmana se stal Petr Vanka (ANO), dalšími náměstky budou Roman Zarzycký (ANO), Martin Záhoř (ANO), Pavel Čížek (STAN), Josef Bernard (STAN) a Pa-vel Hais (Piráti). Vladimír Kroc (ANO) a Libor Picka (STAN) se stali radními.

Návrh na odvolání vedoucího orgánu podalo ANO. Hnutí reagovalo na vypovězení koaliční smlouvy Piráty před čtrnácti dny. Pro odvolání rady hlasovalo 33 ze 44 v tu chvíli přítomných zastupitelů. 

 Vypovězení koaliční smlouvy Piráti zdůvodňovali mimo jiné tím, že zástupci ODS a TOP 09 si v krajské radě 'na sílu' prosadili kontroverzního krajského místopředsedu ODS Romana Jurečka do představenstva Klatovské nemocnice.

  ODS s podporou TOP 09, která měla v nyní již bývalé radě pět z devíti křesel, tedy odchází do opozice. Dva mandáty měli Piráti a dva STAN. Po odvolání rady zástupci ODS a TOP 09 neskrývali rozhořčení.

„Stali jsme se svědky naprosto bezprecedentního kroku. Rada byla odvolána hlasy ANO, STAN, Pirátů, komunistů, SPD a nezařazenými zastupiteli. Touto skupinou, o níž bychom nikdy nevěřili, že se dá dohromady,“ řekl novinářům Martin Baxa, krajský předseda ODS.

Novými členy Rady kraje, jejíž hlavou je hejtman kraje Rudolf Špoták (krizové řízení, bezpečnost a centrální nákup), bylo zvoleno šest náměstků a dva radní.
Petr Vanka, (ANO + nezávislí), náměstek hejtmana (regionální rozvoj, IT a evropské záležitosti)
Roman Zarzycký, (ANO + nezávislí), náměstek hejtmana (ekonomika, investice, majetek)
Martin Záhoř, (ANO + nezávislí), náměstek hejtmana (sociální věci)
Pavel Čížek, (STAN, Zelení, PRO Plzeň), náměstek hejtmana (doprava)
Josef Bernard (STAN, Zelení, PRO Plzeň), náměstek hejtmana (životní prostředí a zemědělství)
Pavel Hais (Piráti), náměstek hejtmana, (zdravotnictví)
Vladimír Kroc (ANO + nezávislí), člen rady (školství a sport)
Libor Picka (STAN, Zelení, PRO Plzeň), člen rady (kultura, památková péče a cestovní ruch)
Statutárním náměstkem hejtmana, který zastupuje hejtmana v případě jeho nepřítomnosti, se stal Petr Vanka.

Baxa dodal, že občanští demokraté vnímali koaliční krizi, která podle něj vypukla útěkem Pirátů, jako prostor pro další vyjednávání. „Naším cílem bylo překonat rozdíly a názorové nesoulady a novou koalici znovu postavit na nohy. Jasně jsme deklarovali, že přijímáme podmínky Pirátů a jsme schopni ustoupit proto, aby koalice, která úspěšně vedla kraj, fungovala,“ vysvětlil Baxa. Podle něj se však ODS a TOP 09 dočkaly odvolání. „Proto to považujeme za krok, který neodpovídá tomu, jak kraj pod vedením Ilony Mauritzové pracoval,“ poznamenal Baxa.

Ilona Mauritzová pak sdělila, že ji mrzí, že ani jeden z koaličních partnerů, tedy Piráti a STAN, nevyužil pojistky z koaliční smlouvy a nedošlo tak ke smírčímu jednání. „Za velký úspěch ale považuji, že po dlouhé době krajské zdravotnictví bude do rozpočtu vracet desítky milionů korun. Naše nemocnice budou vykazovat ztrátu 154 milionů Kč místo ztráty přes 270 milionů z roku 2019,“ doplnila Mauritzová.

ODS: Nabídli jsme útupky

Pavel Karpíšek (ODS), který s Piráty poslední dva týdny vyjednával, zhodnotil odvolání rady jako dlouho připravovanou akci. „Pirátům jsme nabídli další ústupky, které v jejich podmínkách vůbec nebyly, a oni potvrdili to, že jsou v koalici ochotni dál spolupracovat. Zřejmě to byla nefér hra,“ shrnul Karpíšek s tím, že si nové vedení převezme kraj ve velmi dobré ekonomické kondici.

Staronový náměstek Pavel Čížek (STAN) po jednání řekl, že jeho klub byl Piráty k jednání přizvaný na poslední chvíli, až v neděli večer. „Nej-prve jsme váhali. Pak jsme to ale vzali tak, že máme zodpovědnost za fungování kraje, ať máme jakékoliv vztahy.“