V minulém roce diagnostikovali lékaři Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice (FN) Plzeň 218 nových případů melanomu, což je nejzávažnější forma rakoviny kůže.

Počty zasažených touto zhoubnou chorobou neustále rostou, zásadní je přitom včas objevit a diagnostikovat 'nebezpečná' znaménka.

Teď pomáhá lékařům při vyšetření novinka – digitální skener, který pořídí fotografie celého těla pacienta a díky softwaru porovná nálezy. Doposud museli lékaři v Plzni sledovat jednotlivá znaménka zvlášť, případně si pořizovali digitální snímky fotoaparátem. „To bylo samozřejmě bez možnosti digitální analýzy," upozorňuje Tomáš Fikrle z dermatovenerologické kliniky. „Vyšetření speciálním skenerem je vhodné pro pacienty, kteří mají velké množství znamének. Tato nová technologie digitálně překryje dvě fotografie pořízené v časovém odstupu a během několika sekund odhalí případné změny ve velikosti, barvě a ohraničení znamének," popisuje Fikrle.

To výrazně usnadňuje orientaci u pacientů, kteří mají stovky pigmentových projevů na kůži. A takových pacientů registrují ve FN Plzeň opravdu hodně.

Součástí skeneru je také digitální dermatoskop, se kterým lékaři pracují již desítky let. Tímto vyšetřením sledují jednotlivá znaménka detailně. „Jedná se v podstatě o spojení makroskopického a mikroskopického pohledu," hodnotí Fikrle.

Pacienty s melanomy a různými znaménky vyšetřují odborníci ve specializované poradně. „V loňském roce jsme provedli téměř tři tisíce vyšetření," vypočítává přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Plzeň Karel Pizinger.

V Česku se objevuje 20 až 22 nových pacientů na 100 tisíc obyvatel za rok. Pro úspěšnou léčbu je důležité především včasné zachycení problematického kožního projevu. „Melanom je zvláštní tím, že metastazuje kamkoliv, je nevyzpytatelný, těžko odhadnutelný," dodal přednosta kliniky.

Celotělový skener za 471 tisíc korun zakoupila FN Plzeň z vlastních zdrojů.

„Vyšetření celotělovým skenerem je velmi jednoduché a rychlé," popisuje Tomáš Fikrle. Lékaři pořídí snímky těla zepředu, zezadu a z obou stran, které se případně porovnávají s předchozími. „První kontrolu doporučujeme po půl roce, následně, pokud je vše bez problémů, tak po dvanácti měsících," doplnil lékař Dermatovenerologické kliniky FN Plzeň.

V úterý absolvoval kontrolní vyšetření také jednačtyřicetiletý Josef Pokorný z Rokycanska, který před šesti lety podstoupil chirurgický zákrok. „Lékaři mi tehdy našli znaménko, které se jim nelíbilo, tak mi je odstranili," svěřil se s tím, že od té doby pravidelně dochází na kontroly. „Spoléhám na to, že s novým přístrojem se nic nepřehlédne," usmíval se po vyšetření Josef Pokorný, který má velký počet znamének.

Přestože se může zdát, že rakovina kůže je letním onemocněním, odborníci upozorňují, že tomu tak rozhodně není. I v zimě může totiž propuknout.