V řadách profesionálních hasičů je už 11 let. Jak sám říká, už několikrát si sáhl na dno svých sil. „Bylo to při požáru vinohradského pivovaru v Praze, myslím, že to byl rok 2000. Tehdy to byl asi největší požár, jaký jsem kdy zažil. Objekt byl veliký asi 250 na 60 metrů. Pivovar tenkrát někdo úmyslně zapálil. Hasili jsme tam celou noc a byli jsme úplně vyčerpaní. Měli jsme takovou žízeň, že jsme pili vodu z proudnic,“ vzpomíná Musil na dramatické chvíle.

Zásadní změny nechystá

Zažil ale i příjemnější chvíle, když několika lidem zachránil život. Do nového křesla usedá Musil s odhodláním. „Doteď jsem měl na starosti 33 lidí, kteří pracovali na tři směny. Nyní všechny moje povinnosti několikanásobně vzrostou. Budu řídit 254 příslušníků sboru ve třech směnách. Sedm požárních stanic. Udržet v chodu tak velký 'cirkus', bude nejspíš hodně náročné. Budu se ale snažit dělat všem, co je v mých silách,“ říká.

Zatím prý žádné velké změny v hasičském sboru nechystá. „Neměli jsme tu nikdy žádné problémy. Kolegové pracovali velmi dobře a Plzeňané se vždy mohli cítit bezpečně. Budu stavět na základech, které vytvořili moji kolegové dříve,“ dodává Musil.

Ve funkci nahradí Musil Michala Nováka. Ten letos požádal o propuštění ze služebního poměru u hasičů poté, co měl loni na podzim vážnou autonehodu nedaleko Líšťan na severním Plzeňsku. Podle policie tehdy řídil svůj soukromý vůz opilý.

Kdo je Pavel Musil

- Narodil se před 32lety v Moravských Budějovicích na Vysočině.
- Vystudoval na Hornicko–geologické fakultě Vysoké školy báňské Technické univerzity v Ostravě, obor technika požární ochrany a bezpečnosti průmyslu.
- Zkušenosti sbíral u HZS Moravskoslezského kraje, u HZS okresu Třebíč, u HZS hlavního města Prahy a u HZS okresu Jihlava.
- U HZS Plzeňského kraje působí od roku 2002, kdy nastoupil jako hasič. Později pracoval jako velitel čety na stanici Plzeň–Slovany. Do konce roku 2004 působil jako velitel směny na centrální požární stanici Plzeň–Košutka a Plzeň–střed a do roku 2008 byl velitelem čety na stanici Plzeň–Košutka. V únoru 2008 se stal velitelem stanice Plzeň–střed, kde působil doposud.
- Od 1. července 2009 je ředitelem územního odboru Plzeň.