VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový rektor ZČU Holeček: Musíme být něčím výrazní

Plzeň – Od března vede Západočeskou univerzitu v Plzni Miroslav Holeček. Za čtyři roky by rád ZČU viděl jako vysokou školu na mezinárodní úrovni, která bude známá především špičkovými obory.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Miroslav HolečekFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Jak dosáhnete toho, že se ze Západočeské univerzity v Plzni stane škola, o kterou budou mít zájem tuzemští i zahraniční studenti?
Myslím, že univerzita má na to, aby se z ní stala zajímavá škola, která motivuje studenty, aby se na ni hlásili. Jednak proto, že je poměrně pestrá skladbou oborů. Potom je to centrum vzdělanosti pro velkou oblast, tedy Plzeňský a Karlovarský kraj. Na druhé straně je třeba vědět, že konkurence prudce vzrůstá. Ať už jde o soukromé školy, nebo zahraniční instituce. Velkou konkurencí je samozřejmě Praha. My musíme být něčím výrazní. Musíme nabízet jedinečné obory, které mají špičkové výzkumné zázemí a jsou známé ve světě. Jedinečnost ale může spočívat také v přístupu ke vzdělávání, kdy se studentům individuálně věnujeme a posilujeme je v tom, v čem jsou dobří.

Jak konkrétně to chcete udělat. Větší spoluprací s podnikateli?
Máme tady jedinečné výzkumné týmy, které produkují kvalitní výsledky. Je třeba tomu dát větší publicitu. Přirozeným způsobem je také přitáhnout potenciální zaměstnavatele. Nabídnout jim společný projekt, který budou garantovat naši odborníci, pracovat na něm naši studenti a firma ho zafinancuje. Když někoho přijmete do zaměstnání, financujete ho, abyste zjistili, jestli v něm je potenciál. Takto se dá potenciál zjistit ještě v období, kdy je člověk na škole. A pak to nejtěžší – budovat jinak pojaté studijní obory. Je velkým nešvarem, že se řada věcí učí čistě teoreticky. Studenti volají po tom, aby jejich závěrečné práce byly propojené s praxí. Chceme, aby také pedagogové měli prestiž a byli dobře ohodnoceni. Lidi na technických fakultách jsou výborní technici, ale například doktorandi neví, jak učit. Jsou třeba přísní, ale nemají základní dovednosti a znalosti pro výuku, čímž ztrácíme potenciál.

Uveďte některé špičkové obory na ZČU.
Určitě se jedná o výzkum a vývoj tenkých vrstev na katedře fyziky, který je na světové úrovni. Velmi známí jsme také v kybernetice, kde jsme zapojeni v řadě projektech, třeba v řečových technologiích. Další je třeba výzkumné centrum, které jsem donedávna vedl, kde se odborníci věnují vývoji fotovoltaických technologií vyšších generací. Významné jsou také projekty v oblasti energetiky. To jsem vybral namátkou jenom některé, na fakultách se dají najít další. A my je musíme marketingově zvýraznit.

Při svém zvolení jste řekl: „Chtěl bych, aby titul z Plzně už neměl ten nádech, který ještě občas má z té nešťastné kauzy." Co říkáte na to, že Fakulta právnická může po čtyřech letech znovu udělovat doktoráty?
Udělalo mi to radost, protože fakulta se posouvá kupředu a zvýšila se na ní kvalifikace. Pořád ekonomicky zápasíme s tím, že jim vypadl jeden ročník, máme tedy výpadek na placených studentech. Pan děkan má slíbeno, že univerzita ho nějakou dobu finančně podpoří, ale on musí dělat řadu opatření, která činí.

Vrhnou se fakulty, které dlouhodobě nevydělávají, například do sféry podnikání?
Samozřejmě do podnikání, které jim přísluší, třeba spolupráce s různými státními úřady. Myslím si, že jsou odborníci i studenti potřeba třeba v terénním výzkumu, kde mohou výborně fungovat. Fakulta se může zapojovat do nějakých takových záležitostí. Velkou roli mohou sehrát například sociologové, kulturní antropologové. Vidím to jako určitou cestu, jenom je potřeba hledat příležitosti a mít odvahu do toho vstoupit.

Za určitou odvahu by se dalo považovat to, že by se osamostatnila čtyři výzkumná centra ZČU. Je u nich vidět taková tendence?
Ptali jsme se, ale není jasné, zda by to legislativně šlo. Prostředky získala univerzita, nemůžete je tedy vzít a udělat z toho podnik. Byla by to určitě cesta, kdyby se našel rozumný vztah mezi mateřskou organizací a centry. Ale zatím to legislativně není jasné a nic takového se tedy nechystá.

Jak chcete vidět univerzitu za čtyři roky?
Jako univerzitu, která je něčím známá, o níž všichni v Evropě ví, že dělá několik špičkových věcí. Za druhé univerzitu, na kterou když přijdete, cítíte, že jste v mezinárodním prostředí. Domluvíte se tady anglicky, jsou tady cizojazyčné nápisy, dokonce i vrátný vám základní angličtinou poradí, kam se dostat. Chci, aby vzdělávání mělo prestiž, aby pedagogové byli dobře ohodnoceni za svou práci, která zdaleka nespočívá jenom v tom, že si stoupnou a přednáší.

Autor: Klára Mrázová

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dominik Kubalík na tréninku hokejové reprezentace.
14

Kubalík si před čtvrtfinále nevybírá. Musíme se připravit na každého, říká

Ilustrační foto.

Nádraží a zastávky se opravují, ale i chátrají

Tibetská vlajka? Kraj ji nevyvěsí, město napůl, trojka ano

Plzeň – Třetí městský obvod vyvěsí letos 10. března tibetskou vlajku.

Popírání lidského utrpení je zrůdné, stojí v dopise adresovaném zákonodárcům

Plzeň - Dokument poslali věřící v pondělí do Poslanecké sněmovny.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Máte známého či příbuzného, který během druhé světové války prošel táborem v Letech? Žije ve vašem okolí pamětník, nebo třeba potomek člověka, který v táboře byl?

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

/ROZHOVOR/ Přijel na otočku z dějiště Olympijských her, aby v Ostravě a Brně zhlédl dění na Olympijských festivalech, jichž je duchovním otcem. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval hýřil dobrou náladou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT