Je to jeden ze dvou těchto přístrojů v Česku a má výzkumníkům pomoci při odhalení antibiotické rezistence a při výzkumu sepse (otravy krve).

„Jak se zdá, tak mnohem větším problémem 21. století bude spíše než kardiovaskulární a cévně mozkové přího-dy právě sepse, na kterou stá-le umírá mnoho lidí,“ vysvět-luje Martin Matějovič, přednosta I. interní kliniky Lékařské fakulty v Plzni.

Podle něj je ročně na světě postiženo sepsí až 30 milionů lidí.

NEBEZPEČNÝ BISFENOL

Vědci se už dlouhou dobu zabývají také výzkumem neplodnosti a nebezpečných látek, které jsou ukryté v běžně používaných předmětech účtenkách, bankovkách, lístcích na MHD nebo plastech. Jde o látku s názvem bisfenol. „Škodlivé látky bisfenolu mohou mít negativní vliv na reprodukci, tento fakt dokládají mnohaleté vědecké studie na zvířatech,“ řekl Jan Nevoral z plzeňského Biomedicínského centra Lékařské fakulty.

Bisfenol je prakticky všude. Odstrašující je použití bisfenolů v dětských láhvích, dudlících a hračkách. Dříve byl využíván bisfenol A, kvůli škodlivým účinkům byl však nahrazen bisfenolem S. Ten se zprvu zdál neškodný.

„Otestovali jsme jeho účinek na prasečích a myších vajíčkách a zjistili, že škodí přinejmenším stejně významně. Vajíčko bylo poškozeno tak, že si jen těžko představit jeho oplození. Právem tak předpokládáme, že látky jako bisfenoly jsou odpovědné za selhávání plodnosti člověka,“ vysvětlil. Hladina bisfenolu S v krvi se člověku zvýší tak, že se např. nají z plastové dózy vytažené z mikrovlnné trouby. Do organismu proniká skrz kůži krátce poté, co si prohlédneme účet, odebereme jízdenku či přepočítáme peníze.

OD PLASTU V PUSE K NEPLODNOSTI

„Sám se snažím nejíst a nepít z plastů, dokonce ani z plechovek, a už vůbec je nezahřívám. Děti bych krmil jen z láhve skleněné. Je to divné, ale housky je lepší uložit do polypropylénového sáčku než do toho papírového, protože recyklovaný papír je významný zdroj bisfenolů,“ popisuje dále Nevoral.

„Malá holčička, která rozkouše plastovou hračku a pak si s ní ještě několik dní hraje a třeba strčí do pusy, může mít kvůli bisfenolu S v organismu pak za dvacet, třicet let vážné problémy s početím,“ dodal.

Ilustrační foto
Žena uvízla v mrazu na invalidním vozíku, pomohli jí strážníci