„Přivezli jsme ho z Čepí u Pardubic, kde má sklad firma odprodávající vojenský majetek. Tank je ve výborném stavu, stal se z něj hned jeden z našich nejhezčích exponátů,“ konstatuje Tarantík.

„Lidé už se na něj mohou chodit dívat. Hlavně ti, kteří se mě při prohlídkách často ptali, kde pětapadesátku máme. K vidění tu totiž zatím byly jen T–34, což jsou legendární ruské stroje z druhé světové války – jejich předchůdci. Pětapadesátka sice zatím stojí venku před bránou, ale zaparkujeme ji dovnitř. Jen musíme napřed přijít na to, kam přesně,“ pokračuje Tarantík s tím, že umisťování tanku bude o něco snazší než například ustavování letadel. „Tenhle tam dojede v pohodě sám,“ dodává sběratel.

Nový přírůstek musí ale napřed prozkoumat Tarantík sám. „Tak třeba na boku věže jsou nějaké výmetnice, možná na odpalování dýmovnic. Vůbec nevím, k čemu slouží, ale s tím nám určitě poradí někdo, kdo přijede. Tank si musím také pořádně prohlédnout zevnitř. Zatím v něm byl jen syn a překvapilo mě, když se do něho soukal, jak je stroj malý. Má o dost užší poklopy než starší třicet čtyřka a i když vypadá větší, má také méně místa v kabině. Syn měl co dělat, aby se do něho naskládal. Je to prostě stroj pro menší štíhlé vojáky. Rčení „Leze do toho jako do tanku“ tady platí stoprocentně,“ dodává s úsměvem Tarantík.

Tanky typ T–55 se začaly vyrábět v roce 1958, montovaly se mimo jiné také u nás. Z výrobních linek jich sjelo přes padesát tisíc kusů.