Včerejšek byl zároveň první dnem pro nového primáře Jakuba Macha. Nahradil Zdeňka Knaizla, který od září působí v plzeňské Mulačově nemocnici.

Na zavádění novinek Mach zatím nepomýšlí. „Oddělení je v natolik dobrém stavu a má tak dobrou pověst, že by určitě nebylo dobře přijít a hned dělat nějaké změny. Chceme nabízet porodnictví a gynekologii v celém spektru tak, jak je, a hlavně dávat důraz na vztah k pacientkám. Aby se u nás cítily tak, že se o ně někdo stará, a aby věděly, že jsou na prvním místě," zdůrazňuje.

Praxi Jakub Mach nasbíral především v zahraničí. „Dva roky jsem teď působil jako primář v Domažlicích, ale prakticky celý život jsem strávil v USA a v Německu, naposledy v Sasku," říká nový primář s tím, že jeho hlavním úkolem je co nejdříve se seznámit s nemocnicí a s personálem.

„Rád bych vás pozval třeba za tři měsíce, abyste se mohli sami podívat, jak všechno funguje," dodal s úsměvem.

„Tým gynekologů ve Stodské nemocnici je v současné době stabilizován. Porody a operativa se obnoví v plné šíři, jako byla před rekonstrukcí," doplnil Macha mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška.
Rekonstrukci oddělení vyvolala havárie. Nemocnice sice práce plánovala už vloni, nicméně když začátkem srpna ve zdi praskly odpadní trubky z doby výstavby nemocnice, bylo jasné, že dále už rekonstrukci odkládat nelze.
Kromě nových trubek se ale porodnice dočkala také drobné modernizace sálů, která ještě úplně neskončila, a stěny chodby i pokojů svítí zbrusu novými barvami.

Práce za půl milionu korun nemocnice hradila z vlastního rozpočtu. Ve Stodě se starají o maminky z jižního a severního Plzeňska a z Tachovska, letos v porodnici přišlo na svět 230 dětí.