V Plzni se nachází čtyři domovy se zvláštním režimem, jež pojmou 262 osob. Odbor sociálních služeb města Plzně však dlouhodobě upozorňuje na to, že taková kapacita je nedostačující. Pro seniory vyžadující speciální péči je totiž zapotřebí minimálně dalších sto lůžek. Vyřeší neutěšenou situaci nový soukromý domov společnosti Anavita, který vyrostl na Slovanech? Možná.

Velkou poptávku o své služby dnes zaznamenává Domov sv. Aloise fungující pod Městskou charitou Plzeň. Eviduje kolem stovky žadatelů. „Z toho dvacet procent tvoří klienti, kteří potřebují okamžité umístění. Ty jsme schopni ubytovat do několika měsíců," uvedla Monika Jelínková, vedoucí domova, jenž se stará o 34 osob trpících poruchami paměti a vyžadujících čtyřiadvacetihodinovou péči.

V Plzni podle jejích slov absolutně chybí též odlehčovací služby pro tuto cílovou skupinu. „Když rodina potřebuje o prázdninách, dovolené nebo při náhlých situacích umístit svého blízkého do zařízení třeba jenom na měsíc, nemá žádnou možnost," upozorňuje.

Převis zájemců má též Městský ústav sociálních služeb, kam patří domovy Čtyřlístek (kapacita 134 lůžek), Petrklíč (23 lůžek) a Sněženka (69 lůžek). Ústav eviduje téměř dvanáct set žádostí, přičemž faktem je, že někteří lidé si podávají formulář do všech tří zařízení najednou, a počet tak dramaticky stoupá. Jiní si zase podají žádost jen pro jistotu. Podle ředitele Vladimíra Chuchlera se nyní reálná potřeba týká asi tří stovek lidí. „Jestliže někdo vyžaduje okamžitou péči, nabídneme mu ji do jednadvaceti dní," říká. Nový domov, který vyrostl poblíž Papírenské lávky, rozšíří podle jeho mínění kapacitu stávajících služeb, o než bude obecně stále větší zájem.

Cena za denDomov sv. Aloise: 170 Kč strava 
- 200 Kč ubytování
Městský ústav soc. služeb: 152 – 160 Kč strava
- 190 – 210 Kč ubytování
Domov pro seniory Plzeň: 170 Kč strava 
- 220 Kč ubytování

Ačkoli se zařízení otevře až 18. února, první klienty přijme už příští týden. Z celkového počtu 142 míst už je zhruba třetina obsazená. „Očekáváme, že se počet žadatelů v příštích dnech zvýší," konstatoval ředitel Jiří Dušek. Zařízení je kombinací domova pro seniory a domova se zvláštním režimem. „Sedmdesát procent klientů tvoří senioři vyžadující čtyřiadvacetihodinovou péči. Ze zkušenosti se nám osvědčilo, že méně nemocní pomáhají těm, kteří to více potřebují. To má samozřejmě i pozitivní psychologický efekt," vysvětlila mluvčí společnosti Anavita Hana Raisbuková.

„Rozhodně se jedná o potřebnou službu. Případů, kdy chce rodina nějakým způsobem zabezpečit svého tatínka nebo maminku, stále přibývá," uvedl radní pro sociální oblast Zdeněk Honz. Domnívá se rovněž, že nový domov zkrátí v Plzni žadatelům o tyto služby čekací dobu.

Zdrženlivější zatím zůstává vedoucí odboru sociálních služeb Alena Hynková. „Všechny organizace mají stále plno. Můžeme tedy předpokládat, že současná nouze o místa se tím zmenší, nicméně to je zatím předběžné. Uvidíme za půl roku nebo za rok," nechala se slyšet Hynková.