„Bylo to vítězství všech dobrých lidí z právnické fakulty,“ píše Kindl. I proto se mezi studenty objevují hlasy, že jeho zvolením se škola vrátila před září roku 2009, kdy vypukl skandál s rychlostudenty.

Propojení mezi Kindlem, který byl speciálně stanovenou komisí Západočeské univerzity označen jako jeden z hlavních viníků rozvleklé aféry na právnické fakultě v Plzni a Růžičkou, který na právek vyučuje mezinárodní právo, je nasnadě. Oba byli rozhodci v miliardové kauze Diag Human. Růžička ovšem v předchozí arbitráži.

Podle Karla Eliáše, který byl velkým favoritem na post děkana, a jehož program plně navazoval na dosavadní reformní kroky, napadlo prý spojení Růžičky s bývalým vedení fakulty už více lidí. Odmítl být konkrétnější. „Nelámal bych nad ním hůl. Jedná se jen o spekulace. Nyní je na akademickém senátu a na novinářích, aby sledovali, jak se škola vyvíjí,“ uvedl Deníku Eliáš. Obával by se prý ve chvíli, kdy by se přestali studenti losovat například ke státním komisím.

Eliáš s Růžičkou souhlasí, že studenti, kteří byli z fakulty vyloučeni kvůli nesplnění nově nastolených podmínek, by měli ještě dostat šanci. „Studium bylo ukončeno 348 studentům, fakticky jde ale jen o 134. To jsou ti, kteří se snažili uspět, ale nevyšlo jim to,“ uvádí Eliáš. V pondělí při představování své koncepce akademickému senátu také sdělil, že by měla být přesně stanovena kritéria, za jakých se může studentovi postup povolit, například jaký propad v kreditech se bude tolerovat.

Sám Růžička se ve středu vyjádřil ve stejném smyslu. Fakultu chce prý dovést na úroveň Právnické fakulty Karlovy univerzity, kde také učí. Svého úvazku se tam ale vzdá. „Sestavím si svůj tým vedení fakulty, jména zatím nemohu sdělit, musím se s těmi lidmi nejprve domluvit. Plánuji přivést na školu také pedagogy ze zahraničí,“ prozradil Růžička.

Deníku se jej během včerejšího dne nepodařilo kontaktovat, aby se vyjádřil k propojení s bývalým vedením.