Náklady na realizaci projektu jsou odhadnuty na 15 milionů korun včetně DPH, město si však zažádá o podporu z evropského operačního programu IROP, dotace by mohla činit zhruba 11 milionů korun.

„Dlouhodobě máme převis poptávky nad nabídkou v oblasti pronájmu bytů. I tímto projektem, jakým je úprava domu v Thámově 32, můžeme postupně navyšovat počty městských bytů a pomáhat tak řešit situaci lidí v bytové nouzi, tedy těm, jež nemají vyhovující bydlení a jejichž příjem nepřesahuje výši 6. decilu, což je nyní přibližně 30,5 tis. Kč u jednotlivce a např. 39,6 tisíc korun u samoživitelky s jedním dítětem do 13 let. Konkrétní hodnota platná vždy pro daný rok bude zveřejňována na internetových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedla Světlana Budková, radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení.

Záměrem projektu je celková přestavba stávajícího domu, který bude řešen jako bezbariérový s výtahem. V projektu se plánují stavební úpravy ve všech nadzemních podlažích. „V prvním podzemním podlaží budou umístěny sklepní kóje, úklidová komora, technická místnost a předávací stanice tepla. V 1. až 3. nadzemním podlaží budou vždy dvě bytové jednotky, tedy celkem vznikne šest bytů. Pořízení všech bytů je možno spolufinancovat z dotačních prostředků a zároveň se na ně vztahují požadavky programu IROP pro sociální bydlení,“ doplnila Světlana Budková.

Ve dvou plzeňských lokalitách hodlá město postavit byty pro pro seniory, mladé rodiny s dětmi a hendikepované i profesní skupiny IZS, jako jsou hasiči, policisté nebo zdravotní sestry.
Bydlení pro policisty, hasiče i seniory. Plzeň postaví desítky nových bytů

Podání žádosti o dotaci schválilo městské zastupitelstvo, kde současně prošlo i předfinancování projektu ve výši 100 procent. S úpravou budovy by se tak mohlo začít už v úvodu příštího roku, předpokládaný termín dokončení je v první polovině roku 2026.