„Výstavu ve světě vidělo, a především si s ní hrálo již více než dva a půl milionu lidí. V Plzni se objevuje vůbec poprvé,” sděluje mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.

Autorem originální české expozice je Petr Nikl. Ten mimo jiné navrhl i českou prezentaci na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Spolu s ním se na tvorbě podílela řada českých hudebníků, sochařů a dalších umělců.

„Představí se tu více než dvě desítky interaktivních exponátů podněcujících fantazii, imaginaci a tvořivost,” informuje Moravec.

Jednotlivé exponáty hry vybízí k tomu, aby se jich návštěvníci dotýkali, vstupovali do nich, nebo je dokonce dotvářeli. „Tento kontaktní přístup je nejen dovolen, ale takřka vyžadován,” dodává Moravec.

Výstava je podle něho velmi variabilní. Na každém místě se objevují často úplně jiné předměty. Součástí většinou bývá takzvaná krystalíza, jež patří k tomu nejzajímavějšímu. Jedná se o jakousi krajinu představ, jež se skládá z drobnějších prvků. Ty umožňují vzájemné spojování, hnětení a růst. Leží na zemi a návštěvníci s nimi mohou manipulovat. Části se dají různě skládat, lepit a propojovat.

Zájemci si s sebou mohou přinést jakýkoliv předmět o objemu do deseti centimetrů krychlových a umístit jej do krajiny.

V prostředí krajiny se tak scházejí předměty zastupující svým výběrem návštěvníky. Vznikají tím nejrůznější bizarní tvary.

Play je další z řady putovních výstav, jež Techmania lidem nabízí. V nabídce interaktivního muzea vystřídá hudební přehlídku Music4Kids, v níž si návštěvníci mohli například vyzkoušet hudební nástroje. Tu od druhého července vidělo přes sedmnáct tisíc návštěvníků.

Vernisáž se bude konat šestého října. V tento den bude Techmania otevřena jenom od patnácti do sedmnácti hodin. Vstup bude zdarma.