Už na konci příštího týdne se řidičům v Nepomuku uleví. Proměna tamní pětiramenné křižovatky na křižovatku okružní pokročila natolik, že přeložky hlavní silnice už nebude třeba, auta začnou kroužit a stavbaři se přesunou do okolí.

Během rekonstrukce se v Nepomuku objevil nápad. Až bude křižovatka hotová, mohla by být ozdobená. A třeba sochou nejznámějšího rodáka, sv. Jana Nepomuckého. „Přišel s tím náš vikář Vítězslav Holý. Podobnou sochu viděl v Schönsee a líbila se mu," říká místostarosta Nepomuku Pavel Kroupa.

Ať už se v nové nepomucké křižovatce objeví jakákoliv socha, takovýto výhled bude mít. Pouze bez válce.Město se nápadu ujalo a chystá se vyhlásit veřejnou soutěž pro umělce, ale rozhodlo se ji neomezit pouze na sochy. „Protože soch je ve městě relativně hodně, bude tématem soutěže svatý Jan Nepomucký a jeho atributy. Vzniknout tedy může cokoliv od klasických soch po jiná díla, která využijí například jen motiv pěti hvězd," vysvětluje Kroupa s tím, že soutěž bude vyhlášena až po dokončení křižovatky, aby umělci měli přesnou představu o celém místě.

A konec stavby se blíží. „Od listopadu už bude křižovatka plně funkční a práce budou pokračovat napojováním ulic, výstavbou chodníků a podobnými pracemi," tvrdí Miroslav Blabol z plzeňského Ředitelství silnic a dálnic.

Se vším všudy bude dlouho plánovaná stavba za 34 milionů korun hotová do konce listopadu. Třítýdenní skluz, který nabrala v létě, nevadí.

Svatý Jan NepomuckýSvatý Jan Nepomucký

• Narodil se 1340
– 1350 v Nepomuku (tehdy Pomuku).
• Zemřel 20. 3. 1393
v Praze.
• Po Svatém Václavovi pravděpodobně nejpopulárnější český světec.
• Patron mlynářů, loďařů, vorařů, cti a zpovědního tajemství. Jeho atributy jsou pětice hvězd kolem hlavy, kříž v ruce, prst přes ústa 
a palma.
• Na svět přišel v rodině potomka německých kolonistů a jeho otec byl v Pomuku rychtářem.
• V Praze studoval církevní právo, ve svých devětadvaceti letech se stal veřejným notářem, roku 1387 získal v Padově doktorát. Dva roky poté se (po Kuneši z Třebovle) stal generálním vikářem pražského arcibiskupa.
• Spory arcibiskupa s králem Václavem IV. vedly k tomu, že král dal zatknout čtyři nejbližší arcibiskupovy spolupracovníky včetně Jana Nepomuckého, který byl podle legendy zpovědníkem královy manželky Žofie
• Po sérii výslechů na Pražském hradě a Staroměstské radnici přišlo na řadu mučení. Všechny čtyři vikáře natahovali na skřipec a pálili loučemi, Nepomuckého prý král mučil osobně, neboť se chtěl dozvědět tajemství o své ženě. Jediný Jan během krutého mučení zemřel. Blahořečen byl 31. 5. 1721, kanonizován (svatořečen) 19. 3. 1729.