Kdo se chce nastěhovat do nové zástavby, zaplatí zhruba 53 až 66 tisíc korun za metr čtvereční. Za první pololetí letošního roku v kraji bylo podle ČSÚ dokončeno 958 bytů (nárust 77 procent), dalších 1 032 staveb bylo odstartováno.

„Poptávka obecně po nových bytech je stále nad nabídkou a nepředpokládám, že minimálně z krátkodobého hlediska se něco změní,“ myslí si realitní makléř Jaromír Šlapák z RE-MAX. 

Nastěhovat se do nového bytu má řadu kladů i úskalí. Výhodou je podle Šlapáka fakt, že se okolní zástavba se nebude již měnit. Nevýhodou vyšší cena než u starších staveb a s tím je složitější dosáhnout na hypotéku. V řijnu totiž zavádí Česká národní banka přísnější úvěrová pravidla. Na splátku hypotéky bude moct jít do 45 procent čistého měsíčního příjmu a limit pro celkové zadlužení bude devítinásobek čistého ročního příjmu. Cena by proto měla klesat. Na řadu negativ upozorňuje Luboš Zvírotský z Hit Reality.

„Často se staví v záplavových oblastech (u Boleveckých rybníků, u Hotelu Meriot nebo u bývalého hotelu Angelu u pivovaru Prazdroj) nebo lokalitách, kde je velký provoz a hluk,“ říká Zvírotský. Spoustu lidí ale novostavbu berou jako investici. „Ať už pro následný pronájem či zajištění budoucích potřeb dětí, nebo jako uložení volných finančních prostředků,“ vysvětluje Šlapák.

Mnohé ale odradí vyšší cena. „Když jsme se rozhodovali, kam se v Plzni přestěhovat, odradila nás u novostavby cena,“ říká Jakub Veselý. „Raději jsme zvolili starší zástavbu a sami si byt rekonstruujeme,“ dodává.

Vesnice Hilinavale na ostrově lovců lebek Nias, nacházející se u západního pobřeží Sumatry. Plzeňáci jsou třetí (Lukáš Socha) a pátý (Tomáš Vaňourek) zleva.
Jsme za polovinou trasy, hlásí cestovatelé z Plzně